Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaYazarlarEyup Turşucuİsrail havayolları toplu işten çıkarmalar ve iflasla karşı karşıya

İsrail havayolları toplu işten çıkarmalar ve iflasla karşı karşıya

The Media Line’ın haberine göre, İsrailli firmalar işçi grevine hazırlanırken, küresel havacılık piyasası pandemi nedeniyle kötü bir gelecekle karşı karşıya.

İsrail havayolları, küresel havacılık pazarı COVID-19 salgını tarafından kan kaybetmeye devam ederken, yeni toplu işten çıkarma dalgaları ve potansiyel çöküşle yüz yüze. Delta varyantının ortaya çıkması nedeniyle uzun seyahat kısıtlamaları listeleri ve yaz turizmi için kesintiye uğramış hayaller ile dünya çapında milyonlarca insan işini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya.

Ben-Gurion Üniversitesi Otel ve Turizm İşletmeciliği Bölümü’nden turizm uzmanı ve Eilat Kampüsü’nün akademik direktörü Profesör Yaniv Poria’ya göre, seyahat sektörü koronavirüs nedeniyle sonsuza dek değişti.

Poria, The Media Line’a verdiği demeçte, turizm endüstrisi açısından DNA’mızın değiştiğini tahmin ediyorum. “Bu, bildiğimiz şekliyle seyahatin sonu olabilir.” “20. yüzyılın turizmini unutun” dedi. “Bir yerden başka bir yere taşınmak çok kolaydı ve şimdi koronavirüsün bir yerden başka bir yere taşınması çok daha kolay.”

Poria, küresel olarak havayollarının önümüzdeki aylarda küçülmeye devam ederken çalışanlarının %50 ila %70’ini işten çıkarmak zorunda kalacağını tahmin ediyor. Daha sonra, pandemi dalgaları arasında ve geleneksel turizmin en yoğun olduğu yaz aylarında geçici olarak işe alımlar yapmak ve çalışanları istihdam etmek zorunda kalacaklar.

“Genel olarak, sektör önemli ölçüde küçülecek ve şirketler çalışan sayısını en aza indirmek için en iyisini yapacak” diye uyardı. “Bu sektörde çalışan birçok insan ne yazık ki yeni bir iş bulmak zorunda kalacaklar.

 

Tel Aviv yakınlarındaki Lod’daki Ben Gurion Uluslararası Havalimanı’nda koronavirüsün yayılmasına karşı önlem olarak denizaşırı ülkelerden gelen herkesin 14 gün boyunca kendi kendini karantinaya almasını isteyeceğini açıklamasının ardından maske takan havayolu çalışanları gelen yolcu terminalinde yürüyor

Poria’nın tahminleri beklenenden daha hızlı gerçekleşebilir. İtalyan havayolu Alitalia Çarşamba günü, önümüzdeki haftalarda resmi olarak kapanacağını ve 15 Ekim’den itibaren tüm uçuşların iptal edileceğini duyurdu. Bir zamanlar İtalya’nın en büyük havayolu işletmesi olan Alitalia, birkaç yıldır mali sıkıntı yaşıyordu. Ancak durum, koronavirüs nedeniyle ciddi şekilde kötüleşti; aslında, havayolu 2020’nin ilk yarısında 500 milyon doların üzerinde bir zarar bildirmişti.

Diğer havayolları da daha iyi değil. Air France-KLM, 2020’de 8.33 milyar dolar zarar bildirdi ve Wizz Air, Mart 2020’den Mart 2021’e kadar yaklaşık 675 milyon dolar zarar kaydetti. Bazı havayolları önemli miktarda devlet yardımı aldı. Air France-KLM hükümet kredileri ve garantileri için yaklaşık 12.2 milyar dolar alırken, Lufthansa 10.6 milyar dolar yardım aldı.

Poria, iş ve sağlık turizmine odaklanan şirketlerin krizden kurtulma şansının eğlence arenasına odaklanan şirketlere göre daha yüksek olacağına inanıyor. Pandemi ilerledikçe, “insanlar seyahat etme riskini alıp almayacağına karar verecek ve çoğumuz evde kalmaya karar vereceğiz” dedi.

Turistlerin yola çıkmadan önce düzenli olarak test sonuçları, aşı sertifikaları ve diğer sağlık beyanlarını sunmaları beklendiği için seyahat etmek artık eskisi kadar basit bir karar olmayacak. Poria, pandeminin psikolojik etkisinin sektörü temelden etkilediğini belirtiyor. “Daha az uçacağız” dedi.

Neredeyse tüm yolcular için devam eden kısıtlamalar ve karantina gereksinimleri nedeniyle, çoğu İsrailli şu anda yurtdışına uçmuyor ve birçoğu seyahat planlarını süresiz olarak erteledi.

Kriz özellikle İsrail havayollarını çok etkiledi. Histadrut işçi sendikası resmen bir iş anlaşmazlığı ilan etti ve Maliye Bakanlığı işten çıkarılan işçilere tazminat ödemeyi kabul etmezse, İsrail havayollarında istihdam edilenlerin yanı sıra havalimanı işçilerinin de 6 Eylül’de greve gidebileceğini söyledi.

Histadrut Ulaştırma İşçileri Sendikası Başkanı Avi Edery The Media Line’a verdiği demeçte, sendikanın başlangıçta maliyetleri düşürmek için 3.000 işçinin işten çıkarılabileceğini kabul ettiğini söyledi. Ancak şirketler yüzlerce çalışanı daha işten çıkarmak istiyor, buna karşılık hükümet durumu iyileştirmek için maalesef çok az şey yaptı.

Edery, “Artık yeni bir işten çıkarma dalgası var, anlaşma yok ve şirketlere mali yardım yok” dedi. “İflasın eşiğindeyiz” İsrail hava yolu ve havalimanı sektöründe yaklaşık 20.000 kişi çalışıyor. “Hava yolculuğu sektörü kritik” dedi. “İsrail’in havacılık endüstrisi olmasaydı, ulusal çıkarları için bir risk olurdu.”

Maliye Bakanlığı Pazar günü İsrail havayolları El Al, Arkia ve Israir için kredi uzatmaları şeklinde yardım paketleri sağlamayı kabul etti. Bakanlık, Arkia ve Israir için 20 milyon dolara ek olarak İsrail’in ulusal havayolu şirketi El Al için 150 milyon dolarlık bir kredi önerdi. Ancak Edery, Histadrut’un teklifi zaten reddettiğini söyledi. “El Al tehlikede ve hükümetin umurunda değil” dedi. “Eylül’de işçilere ödenecek maaş bile olmayacak.”

Diğerleri de krizin kapsamının suçunu hükümetin eylem ve eylemsizliğine attı. “Bir yandan karantinada olmayacağımızı ve bu nedenle çökmekte olan işletmeler için herhangi bir tazminat ödenmeyeceğini söylüyorlar, ancak diğer yandan halka da seyahat etmemeleri gerektiğini söylüyorlar. Bunu yapmak onlar için zor” dedi ve adının gizli kalmasını isteyen seyahat sektöründen bir kaynak The Media Line’a İsrail, havacılığa stratejik bir varlık olarak bakmadı ve sadece şu anda durumun korkunç olduğu konusunda uyardı. Buna karşılık, Seyahat şirketlerinin hükümetten herhangi bir mali yardım almadığını bunun da karmaşayı arttırdığını söyledi.

Media Line’nın haberinde olduğu gibi kamuya aksetmiş iki ülke havayolunun iflasa gidişi son olmayabilir. Havayolu işletmelerinin sadece bugünü ve yakın geleceği planlaması krizden başarıyla çıkmasına yeterli olmayacaktır. Haberde de söylendiği gibi bundan sonra buna benzer krizlerin her an ortaya çıkabileceği düşünülerek tüm planlamalar buna göre yapılmalıdır.

Pandemi sonrasında artık normalleşme “sürekli kriz ortamında” yaşamın sürdürülebilmesi olacaktır. Bunu başaran işletmeler ayakta kalacak diğerleri ya küçülecek, ya birleşecekler ya da sektörden çekilecekler. Geleceğin risk değerlendirmesinin doğru ve kesintisiz yapılması Havayolu işletmelerinde Emniyetli Operasyondan sonra en önemli işi olacaktır.

Emniyetli, Sağlıklı Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu                                                                                                            Kaptan Pilot(E)                                                                                                              Kaza İnceleme Uzmanı

 

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Havacılık Olayları ve Medya!

8 ve 9 Mayıs günleri önce İstanbul Havalimanında sonrasında Alanya Gazipaşa havalimanlarında iniş yapan...

Uçuş Kumanda Yüzeyleri Nelerdir? Aileron, Elevator, Rudder Nasıl Çalışır?

Havacılık dünyasında, bir uçağın kontrol edilebilirliği, aerodinamik prensiplere dayalı olarak belirlenen çeşitli kontrol yüzeyleri...

Birleştirilmiş Birincil Uçuş Kontrol Yüzeyleri: Elevon, Ruddervator ve Flaperonların Aerodinamik İncelemesi

Havacılık endüstrisinde, uçakların performansını artırmak ve kontrol mekanizmalarını optimize etmek için sürekli olarak yeni...

26 Nisan Dünya Pilotlar Gününü Kutlarken

Ülkemizde 1 numaralı pilot lisansına sahip olan Fesa Evrensev’in Türkiye semalarında ilk uçuşu yaptığı...

Uçak Eksenleri ve Birincil Uçuş Kontrol Yüzeyleri

Modern havacılıkta, uçakların kontrol edilmesi ve manevra yapılması karmaşık aerodinamik prensiplere dayanır. Bu prensipleri...

THY B777 Uçağı, 20 Nisan 2024 Günü Tokyo Haneda Havalimanında Yanlış Piste Yaklaştığı İçin Kule tarafından Pas Geçirildi

 22 Nisan 2024 günü İstanbul Havalimanından Tokyo Haneda Havalimanına TK198 uçuşunu gerçekleştiren TC-JJT tescilli...

Kötü İnişin Aerodinamik Sebepleri ve Güzel İnişin Sırrı: Ground Effect

· Giriş: Ground Effect nedir?Bu fenomen, uçakların yere çok yakın uçtukları zaman yaşadıkları aerodinamik...

Lift/Drag Oranı ve Uçuş Performansı

Aerodinamik, havacılığın temel taşlarından biridir ve uçuş performansının kritik unsurlarından biri olan lift/drag oranı...