Cuma, Haziran 14, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

İstanbul Havalimanı işletmecisinden Türkiye tarihinin rekor refinansmanı

İstanbul Havalimanı’nın işletmecisi İGA Havalimanı, 5,8 milyar euro (6,9 milyar dolar) borcunu mevcut kreditörlerle yaptığı görüşmeler sonucunda refinanse etti.

Bloomberg’in haberine göre Mayıs ayında anlaşmaya varıldığını belirtirken kredinin vadesinin 2 yıl uzatıldığını, faizlerinin ise düşürüldüğünü belirtti.

Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Denizbank, QNB Finansbank ve Garanti Bankası’ndan 2015’te vade sonu 2031’de olan kredi anlaşması imzalamıştı.

Çin’den finansman arayışı şimdilik tıkandı

Şirket, aynı kredinin refinansmanı için Çinli bankalarla da görüşmeler yapmıştı. Bloomberg’e konuşan kaynaklar, Çin’den finansman arayışının şimdilik ilerlemediğini belirtti.

Bir İGA yetkilisi refinansman anlaşmasına ilişkin detayları doğruladı. İGA’dan bir yetkili yeniden finansmanı (REFİNANSMAN) doğrularken, Halkbank yorum yapmaktan kaçındı. Ziraat, Vakıfbank, Denizbank, Finansbank ve Garanti Bankası telefonlara yorum için geri dönmedi.

Koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen havayolu işletmecilerine verilen destek çerçevesinde İGA, karşılıklı mahsuplaşma esasıyla devletten garanti ödemeleri almazken, karşılığında devlete kira da ödememişti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, söz konusu uygulamanın 2 yıl için geçerli olabileceğini, işletme süresinin de bu kapsamda uzatılabileceğini ifade etmişti.

Anlaşma, rekor düzeyde kurumsal borçlanmanın Türkiye’nin büyüyen cari açığını yeniden finanse etmesine yardımcı olduğu Mayıs ayında kesinleşmişti.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR