Aralarında MKEK, ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, HAVELSAN, STM, TEI Teknik, THY Teknik ve benzeri gibi birçok üst düzey kurum ve firmanın katıldığı Güney Anadolu Savunma, Havacılık ve Uzay Sistemleri Yerlileştirme Zirvesi ve Fuarı’nda açılan İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) standında sunulan projeler özellikle sanayiden yoğun ilgi gördü

Savunma Sanayii Müsteşarlığı desteği ile Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Savunma Sanayii İmalatçılar Derneği (SASAD) ve Teknik Üretim ve İhracatı Destekleme Platformu (TÜDEP) koordinasyonunda “Savunma Sanayii KOBİ’lerle Büyüyor” sloganı ile düzenlenen; Güney Anadolu Savunma, Havacılık ve Uzay Sistemleri Yerlileştirme Fuarı, Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Zirveye Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu başta olmak üzere savunma ve havacılık sanayiinde faaliyet gösteren birçok direktör, genel müdür ve danışman katıldı. Fuara tam kadro ve donanımlı olarak katılan İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), savunma sanayi ile ilgili projelerini ilgililere daha yakından tanıtma ve işbirliği fırsatı buldu.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı uzmanları, MKEK, ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, HAVELSAN, STM, TEI Teknik, THY Teknik, İŞBİR, ASPİLSAN, ALP Havacılık, FNSS firmalarının mal alma tedarik süreçlerinin de anlatıldığı iki günlük organizasyonda; paneller, ürün sergileri ve birebir görüşmeler yapıldı. İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Aktaş, İSTE Rektör Danışmanı Doç. Dr. Selçuk Mıstıkoğlu, savunma ve havacılık alanında projeleri olan İSTE öğretim elemanları, İSTE Teknoloji Transfer Ofisi (İSTE-TTO) yetkilileri ve öğrenciler ile birlikte fuar alanında standını açan İskenderun Teknik Üniversitesi, üniversite vizyonunu ve savunma sanayi alanındaki Ar-Ge projelerini tanıttı. Firmalar ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı uzmanları İSTE tarafından geliştirilen projelere yoğun ilgi gösterdi. İskenderun Teknik Üniversitesi’nin, gerek bulunduğu stratejik konum itibari ile gerekse ‘Teknoversite’ vizyonu ile savunma teknolojileri alanında birçok çalışma yaptığını ifade eden İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli: “Savunma, Havacılık ve Uzay Sistemleri Yerlileştirme Fuarı’nın bölgemizdeki Ar-Ge faaliyetlerinin artırılması ve savunma sanayindeki üretimin yerlileştirilmesi için Üniversitemize büyük bir fırsat sunduğunu düşündük ve üst düzeyde katılım gösterdik. Özellikle savunma sanayiine yönelik olarak kurşun geçirmeyen ve sönümleyen malzemeler, radar elektroniği ve radyasyonu önleyen boya ve benzeri konularda bilimsel çalışmalar yapan öğretim elemanları ve araştırmacılarımız ilgili kuruluşlarla yüz yüze görüşmeler yapma fırsatı buldular. Fuar, İSTE açısından çok verimli geçti, güzel bilimsel/teknolojik işbirliği fırsatları yakaladık” şeklinde konuştu.

Savunma, Havacılık ve Uzay Sistemleri Yerlileştirme Zirvesi’nde; Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İskenderun Teknik Üniversitesi öğrencileri ve akademik personeli ile bir araya geldiler. Fuar süresince yoğun ilgi gören İSTE standında akademisyen, öğrenci ve sanayiciler arasında keyifli araştırma sohbetleri gerçekleşti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.