Çarşamba, Temmuz 24, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

İsveç, Rus uçağının hava sahasını ihlal ettiğini doğruladı

İsveç Silahlı Kuvvetleri dün yaptığı açıklamada, cuma günü Baltık Denizi’ndeki Gotland Adası’nın doğusunda İsveç hava sahasını kısa süreliğine ihlal eden bir Rus askeri uçağının, iki savaş uçağı tarafından takip edildiğini duyurdu.

İsveç Silahlı Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, Rus Su-24 uçağının İsveç Ordusu Hava Trafik Kontrol Otoritesinden gelen radyo sinyali uyarısına yanıt vermemesi üzerine iki Gripen uçağının takip için gönderildiği belirtildi.

Hava Kuvvetleri Komutanı Jonas Vikman, “Rusya’nın eylemleri kabul edilemez ve toprak bütünlüğümüze saygı gösterilmediğini gösteriyor. “Olay zincirinin tamamını takip ettik ve müdahale etmeye hazırdık” ifadelerini kullandı.

Dün gerçekleşen olay, İsveç (NATO’nun en yeni üyesi) ve bazı yeni müttefiklerinin Baltık Denizi’ndeki deniz tatbikatlarında bulunduğu bir sırada meydana geldi.

İsveç ordusu, Rus uçaklarının benzer hava sahası ihlallerinin en son 2022 yılında, iki Su-27 ve Su-24 uçağının Gotland yakınlarına girmesiyle meydana geldiğini belirtti.

Diğer yandan Finlandiya (İsveç’in komşusu) dün, 10 Haziran’da 4 Rus askeri uçağının hava sahasını ihlal ettiğinden şüphelendiğini duyurdu.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR