Cumartesi, Haziran 15, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

İsveçli milletvekili Gripens’in Ukrayna’ya satışı için çağrıda bulundu

İsveç parlamentosunun bir üyesi, ülkenin Ukrayna’ya Saab JAS 39 Gripen savaş uçağı satmayı kabul etmesi gerektiğini söyledi.  

Milletvekili Magnus Jacobsson, Ukraynalı haber sitesi Guildhall ile yaptığı bir röportajda kendi tutumunu dile getirerek , satışın İsveç’in savaşa karışan bir devlete silah satışını yasaklayan yasasına rağmen yapılması gerektiğini savundu.

Jacobsson, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Benim görüşüm basit. Ukrayna JAS’ı satın almak istiyor ve evet demeliyiz. Bu zor değil.” derken, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov’un ülkenin F-16, F-16 veya Gripen  gibi Batı yapımı savaş uçaklarını teslim alma yolunda olduğu konusunda iyimser olduğunu söyleyen yakın tarihli bir yorumuna da dikkat çekti .

Savaş uçaklarının Ukrayna’ya teslimi uzun süredir tartışmalı bir konu. Sovyet yapımı savaş uçaklarından oluşan filosu ve Rus işgaline karşı direnişinde sürekli kayıplar veren saldırı uçaklarıyla Ukrayna, birçok kez modern jetlerin tedarik edilmesi çağrısında bulundu. 

Bu arada, Polonya ve Bulgaristan gibi bazı NATO ülkeleri tarafından kullanılan eski MiG-29 savaş uçaklarının tedariki bile, çatışmanın daha da tırmanmasına neden olacağı gerekçesiyle reddedildi.  

Ukrayna’nın NATO ülkelerinden sağladığı yedek parça sayesinde eski uçaklarının bir kısmını yeniden çalıştırmayı başardığına dair bazı kanıtlar varBununla birlikte, birden fazla kez teklif edilmesine rağmen , gerçek savaş uçağı teslimatları gerçekleşmedi

İsveçli Saab tarafından üretilen tek motorlu çok amaçlı savaş uçağı JAS 39 Gripen, hem Ukraynalı hem de Batılı gözlemciler tarafından Ukrayna için en iyi seçeneklerden biri olarak önerildi.   

1980’lerde geliştirilen Gripen, mümkün olduğunca az altyapı ile zorlu alanlarda çalışacak şekilde tasarlandı.  

 Gripen’in F-16, F-18 ve Rafale gibi diğer Batı jetlerine kıyasla önemli ölçüde daha düşük işletme maliyetine sahip olduğunu gösteriyor.  

Jet ayrıca nispeten ucuz. Kağıt üzerinde, bir Gripen C’nin maliyeti 35 milyon ila 40 milyon dolar arasında, rakiplerinin neredeyse yarı fiyatına, ancak gerçek sistem fiyatı daha yüksek ve Rafale ve F-18 ile neredeyse aynı olabilir.  

En son varyant olan Gripen E, önemli ölçüde daha pahalı, ancak hem Reznikov hem de Ja Cobsson’un aklında muhtemelen Gripen C ve D var; her ikisi de şu anda İsveç, Çekya, Macaristan ve diğer birkaç ülke tarafından işletilen eski varyantlar.  

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR