İsviçre hükümeti, ülkenin hava kuvvetleri için Lockheed Martin F-35 Lightning II avcı uçağının satın alınması konusunda referandum çağrısı yapmaya çalışan bir girişimi engelledi. 

Sosyalist Parti ve Yeşiller adlı iki siyasi partinin yanı sıra lobi örgütü ‘Ordusuz İsviçre Grubu’ (GSsA) tarafından başlatılan Stop F-35 derneği, 16 Ağustos’ta düzene resmen itirazda bulundu. 

İsviçre Hava Kuvvetleri için Lockheed Martin F-35 savaş uçağının satın alınmasına karşı çıkan milletvekilleri, referandum başlatmak için yeterli imza  (Yüz bin )topladılar.

Ancak bir haftadan kısa bir süre sonra, Federal Sivil Koruma Dairesi (DDPS), ABD ile üzerinde anlaşmaya vardığı anlaşmanın süresi dolmadan önce bir halk oylaması düzenlemek için zamanının olmadığını söyledi.  

ABD ile siparişle ilgili sözleşmelerin 31 Mart 2023’ten önce imzalanması gerekiyor. Siparişin fiyatı 5 milyar İsviçre Frangı (5,4 milyar dolar) olarak belirlendi.  

DDPS 24 Ağustos 2022’de yaptığı açıklamada, “İhale sözleşmelerinin imzalanması Mart 2023’ün sonundan önce gerçekleşmezse, teklifin geçerliliğini uzatmak için ek müzakereler gerekli olacak, enflasyon ve artan talep nedeniyle bu teklifler sabit fiyatlarla yapılabilmektedir.” 

DDPS, özellikle Finlandiya, Almanya ve Kanada da dahil olmak üzere diğer ülkelerin de uçağı satın alma niyetlerini açıkladıkları göz önüne alındığında, avcı uçaklarının alımının bir referandum nedeniyle ertelenmesi durumunda teslimat yerini kaybedebileceğini de sözlerine ekledi.

 İsviçre, ilk F-35’inin 2025 yılına kadar İsviçre Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesini umuyor. 

DDPS, “Satın almadaki bir gecikmenin güvenlik politikası açısından ciddi sonuçları olacaktır ;2030 yılına kadar ülke İsviçre artık hava tehditlerine ve tehlikelerine karşı korunamayacaktı.” görüşünü savundu. 

İsviçre Federal Konseyi, McDonnell Douglas F/A-18C/D Hornets’in ve İsviçre Hava Kuvvetleri’nin kalan birkaç Northrop F-5E/F Tiger II antikasının yerini alacak 36 adet F-35 almayı planlıyor. Beşinci nesil savaş uçağı Dassault Rafale, Boeing F/A-18 Super Hornet ve Eurofighter Typhoon’a karşı yarışıyordu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.