Cuma, Haziran 14, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

İsviçre, Ukrayna’ya gitmesin diye elindeki hava savunma sistemlerini imha ediyor

İsviçre’nin 200 yılı aşkın süredir uyguladığı tarafsızlık politikasına halkın yüzde 90’ı destek veriyor 

İsviçre’nin 1815’ten bu yana resmi olarak uyguladığı uluslararası sorunlarda ve çatışmalarda tarafsızlık politikası Ukrayna savaşıyla bir kez daha test ediliyor.

Avrupa’nın neredeyse tüm başkentlerinden Ukrayna güçlerine askeri eğitim ve silah desteği verilirken, Bern yönetimi savaşın başından bu yana elinde bulunan veya daha önce başka ülkelere satışını gerçekleştirdiği silahların Ukrayna’nın eline geçmesini engellemeye çalışıyor.

Son olarak İsviçre basınının sayfalarına taşıdığı habere göre, İsviçre ordusu elinde bulunan çalışır durumdaki 60 Rapier hava savunma bataryasını imha etme kararı aldı.

Haberi doğrulayan ordusu sözcüsü Kaj-Gunnar Sievert, hava savunma sistemlerinin ilk bölümünün imha edildiğini, kalanların da kısa süre içerisinde parçalarına ayrılarak imha edileceğini söyledi.

Karar, İsviçre ordusunun Rapier hava savunma sistemlerini 2022 sonunda hizmet dışı bırakmasının ardından alındı.

2007’de satın alınan füzeler de imha ediliyor

İçerisinde bir fırlatma rampası ve bir radar sistemi bulunduran Rapier hava savunma sistemleri İsviçre ordusu tarafından 1980’lerde tedarik edilmişti. Federal hükümet 2007’deki modernizasyon çabaları sırasında sistemler için 2 bin modern güdümlü füze de satın almıştı. Yeni kararla birlikte bu füzelerin de imha edileceği belirtildi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Almanya İsviçre Askeri Dergisi’nin (ASMZ) eski genel yayın yönetmeni Peter Schneider, “Füzeler eskiydi ancak son kullanma tarihleri geçmiş değil. İngiltere, 2012 Londra Olimpiyatları’nı Rapier ile korumuştu. Bu sistemler alçaktan uçan drone benzeri hedeflere karşı çok etkilidir” ifadelerini kullandı.

Sistemlerin savaş uçakları ve helikopterlere karşı da kullanılabileceğini belirten Schneider, Ukrayna’nın bu silahlarla şehirlerdeki sivil altyapıyı koruyabileceğine dikkat çekti.

Karar İsviçre’de tartışma yarattı

Rapier hava savunma sistemlerinin imha edilme kararı güvenlik üzerine çalışan siyasetçilerden sert tepki aldı.

Yeşil Liberaller’den Ulusal Meclis üyesi olan ve Güvenlik Politikaları Komisyonu’nun başkan yardımcılığını yürüten François Pointet, silahların Ukrayna’ya transferinin yasal olarak mümkün olduğunu ve imha edilmelerinin saçma olduğunu söyledi.

Federal Konsey’in 2006’da aldığı karara göre, İsviçre yönetimi diğer ülkelerden aldığı ve servis dışı bıraktığı silahları, satın aldığı ülkeye koşulsuz olarak geri satabiliyor.

Ancak ordu sözcüsü, imha etme kararının 2019’da alındığını ve Birleşik Krallık’a silahları geri satın almayı isteyip istemediklerinin hiçbir zaman sorulmadığını söyledi.

Rapier sistemlerinin imha edilme kararını geri çevirmek artık zor gözükse de, İsviçre ordusunun önümüzdeki birkaç yılda birçok yabancı silah sistemini de hizmet dışı bırakması bekleniyor. Bunların içerisinde Ukrayna savaşının ön cephelerinde görülen Amerikan yapımı 248 adet M113 zırhlı muharebe aracı ve 100 adet M109 tipi ağır top bulunuyor.

Güvenlik uzmanı Riniker’e göre bu araçları herhangi bir koşul olmadan ABD’ye geri göndermek yasal olarak mümkün.

“Jeopolitik tansiyon böyle yüksek kalırsa, Amerikalılar muhtemelen araçları almak isteyecekler” diyen Riniker, İsviçre’nin bu konuya kendini siyasi olarak hazırlaması gerektiğini belirtiyor.

İsviçre’nin tarafsızlık statüsü

Ukrayna’daki savaş İsviçre’nin tüm dünya elitlerine eşit şartlarda hizmet verme politikasını test ederken, ülkenin rekabetçi çıkarlarını da zora sokuyor.

İsviçreli silah üreticileri, savaş döneminde sektör için kritik önemdeki Batılı müşterilerine silah satmanın imkansız olmasından şikayet ederken, ülkeyi Avrupalı komşular bir yöne, tarafsızlık geleneği ise bir başka yöne çekiyor.

“Silah ihracatı yapan tarafsız bir ülke olmak İsviçre’yi bu duruma sokuyor” diye Zürih Üniversitesi’nde uluslararası hukuk profesörü Oliver Diggelmann, “Ticaret yapabilmek için silah ihraç etmek istiyorlar. Ayrıca bu silahlar üzerinde kontrol sahibi olmak da istiyorlar. Aynı zamanda da “iyi çocuk” olmak istiyorlar. Bu şu anda ülkemizin tökezlediği yeri gösteriyor” sözleriyle durumu özetliyor.

İsviçre’nin tarafsızlık statüsü, Napolyon Savaşları (1800-1815) sırasında, bir tampon bölge oluşturulması amacıyla Avrupalı güçler tarafından kabul edilmiş ve resmileşmişti.

Aradan geçen 200 yılı aşkın süre ve iki dünya savaşının ardından bugün 8,7 milyon nüfuslu İsviçre’nin yüzde 90’ı tarafsızlık statüsünü destekliyor ve bunu ulusal bir ülkü olarak görüyor. Cenevre’de Birleşmiş Milletler ve Kızılhaç’a ev sahipliği yapan İsviçreliler, kendilerini dünyanın uzlaştırıcısı ve yardımseveri olarak görüyor.

Ancak bu durum son yıllarda Ukrayna’daki savaşa odaklanan Batı başkentlerinde böyle değerlendirilmiyor.

Gizlilik politikalarıyla ünlü olan ve sık sık para aklama iddialarının merkezine yerleşen İsviçre bankalarının Rusya Devlet Başkanı Putin ile bağlantılı oligarklara da hizmet vermesi Batılı diplomatların tepkisini çekiyor.

İsviçre ile müzakereler yürüten üst düzey bir Batılı diplomat, New York Times’a yaptığı açıklamada, mevcut durumun kendilerine İsviçre’nin “ekonomik çıkar tarafsızlığı” peşindeymiş gibi hissettirdiğini söylüyor.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR