İtalya’nın yeni taarruz helikopteri olan AH-249 için motor seçimi tamamlandı. Leonardo tarafından tasarımı yapılan helikopterde General Electric imalatı T700 motoru kullanılacak.

Aralarında S-70/UH-60 Blackhawk, S-92, Leonardo’nun AW101, AW189 gibi askeri veya sivil helikopterlerin yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri’nde de hizmet veren CN235 askeri nakliye ve bir dönem bölgesel uçak pazarında yer alan Saab’ın 340 modelinde sivil versiyonu CT7 motorları kullanılıyor. Motorlar farklı modellerine göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama 3 bin shp güç üretiyor.

İtalyan Ordusu’nun gelecek 10 yılını anlatan rapora göre, 2020’de helikopterin ilk konfigürasyondaki tasarımının yer ve uçuş testlerine yönelik iyileştirildiği belirtildi. Ayrıca, Aralık 2020’de son operasyonel versiyonun geliştirilmesini ve ilk 3 helikopterin ilgili lojistik destekle başlangıçtan son operasyonel konfigürasyona kadar güçlendirilmesine dair sözleşme imzalandı.

Platformda ağ merkezli muharebe konseptinin uygulanacağı, pilotların aviyonik ve kask sayesinde İHA’ları yönlendirebileceği ifade edildi.

AH-249’un geliştirme aşamasının 2025’e kadar süreceği, 2035’te ise 45 adet helikopterin teslim edileceği öngörülüyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.