9 Haziran günü Eczacıbaşı şirketinin 4 çalışanını ve 2 Lübnan uyruklu kişiyi İtalya Luca kentinden Venedik şehrinin hemen kuzey batısında yer alan Castelminio di Resena Kentindeki üretim tesisine götürmek için havalanan AW119 helikopteriyle (Agusta Westland Koala ) kalkıştan yaklaşık yarım saat sonra irtibat kaybolur. Yaklaşık 2 gündür sürdürülen arama kurtarma çalışmaları neticesinde bugün öğle saatlerinde rotanın batısında yer alan Modena kenti yakınlarındaki Cusna dağında düştüğü belirlendi.

Helikopterde bulunan 4 Türk, 2 Lübnan vatandaşı yolcu ve 1 pilotun cansız bedenlerine ulaşıldığı ve bölgede İtalyan hava kazalarını araştırma birimince kaza araştırmasının başlatıldığı bilgisi verildi.

Edinilen meteorolojik bilgilere göre olay günü bölgenin yoğun yağışlı ve görüşün düşük olduğu görülmektedir.

Eldeki kısıtlı veriler ışığında kazanın nedenlerini söyleme imkanımız olmamasına rağmen, herhangi bir teknik neden yoksa kazanın oluşmasına meteorolojik şartların etkili olduğu ve pilotun uçuşa devam etme kararının neden olduğu olasılık olarak söylenebilir.

Helikopter kazalarının nedenlerine yönelik istatistiklerde meteorolojik şartlar ilk sıralarda yer almaktadır. Yanı sıra böylesi havalarda tek pilot yerine iki pilot olması kazaların önlenmesinde oldukça önemlidir.

Bu kazada soruşturulması gereken önemli konulardan biriside helikopterde bulunan Acil Yer Bildirim cihazının(ELT_ Emergency Locator Transmitter) niçin ikaz göndermediğidir. Böylesi kazalarda müdahele zamanı çok önemli olup kazadan yaralı kurtulanların yaşama devam etmeleri erken ulaşmaya bağlı olmaktadır.

Helikopterde CVR ve FDR cihazlarının olması halinde kaza araştırmasının süratli ve doğru bir şekilde tamamlanması söz konusu olabilecektir. Her şeye rağmen Yaklaşık bir ay içinde kaza ön raporunun yayınlanmasını bekleyebiliriz.

 

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.