1946 yılında kurulan Alitalia, 75 yıllık serüvenin ardından kapandı. Uzun yıllar boyunca finansal krizler yaşayan ve toplamda 13 milyar euro kamu kaynağını yutan şirketin yerine, hükümet gözetiminde ITA (Italia Trasporto Aereo) isimli yeni bir hava yolu şirketi kuruldu.

ITA, Alitalia’nın logosunu ve renklerini kullanma hakkını da 290 milyon euro yerine 90 milyon euroya devraldı. Ancak bu renkleri ve logoyu kullanmıyor.

İtalya ile Avrupa Komisyonu arasında yapılan anlaşmaya göre, ITA ekonomik olarak bağımsız olacak, Alitalia’ya yapıldığı şekilde, yasalara aykırı bir devlet yardımı yapılmayacak.

ITA’nın başkanlığı görevini üstlenen Alfredo Altavilla, şirketin 2021-2025 arasında karlı hale gelmesini hedefliyor. Bundan önce ise 2022 yılında daha büyük bir hava yolu şirketi ile anlaşma yoluna gidilecek. Çünkü ITA’nın bu haliyle çok küçük ve yalnız kalacağı düşünülüyor.

Avrupa Komisyonu ile yapılan anlaşmaya çerçevesinde ITA, Alitalia’nın 110 uçağından 52’sini, 10 bin çalışandan da 2 bin 800’ünü bünyesine katarak operasyona başladı.

Uçuşlarına 44 destinasyonla başlayan ITA, 2025 yılında gelindiğinde uçtuğu destinasyon sayısını yüzde 75 artıracak.

 


Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.