Amerika Birleşik Devletleri’nde farklı hava yolları adına bölgesel uçuş gerçekleştiren Mesa Hava Yolları ile Japon Mitsubishi arasında SpaceJet M100 uçağı için iyi niyet anlaşması imzalandı.

ABD’nin Nashville kentinde düzenlenen yıllık bölgesel havacılık konferansında duyurulan anlaşma ile ilgili olarak Mitsubishi Uçak Başkanı Hisakazu Mizutani “Mitsubishi SpaceJet’i geliştirdiğimiz gibi yolcuların ve hava yollarının bölgesel havacılığa bakışını değiştireceğimizi de biliyorduk. Mesa Hava Yolları’nın tercihi gösteriyor ki SpaceJet M100 sektörün hem günümüz hem de gelecek ihtiyaçlarını karşılıyor ve hava yolları görüşmelerimizi bir sonraki aşamaya taşımaya hazır.” dedi.

İyi niyet anlaşması kapsamında Mesa Hava Yolları 50’si kesin 50’si opsiyonel olmak üzere 100 uçak için anlaşma imzaladı.

Paris Airshow sırasında Mitsubishi Regional Jet’in kısaltması olan adı SpaceJet olarak değiştirilen 76 koltuklu bölgesel yolcu uçağı M100 alüminyum gövdesi ve özel yakıt tankları ile Pratt & Whitney 1200G motorlarının verimliğini artırmayı vadediyor. MRJ90 modeli ilk uçuşunu 2015’de yapmasına rağmen yaşanan sorunlar nedeniyle Mitsubishi henüz sertifikasyon sürecini henüz tamamlayabilmiş değil.

Koltuk kapasitesi nedeniyle SpaceJet hem Airbus A220-100’ün hemde E190-E2’nin doğrudan rakibi olmamakla birlikte bölgesel yolcu uçağı pazarında mevcut ihtiyaçların karşılanması noktasında farklı bir seçenek olmayı vadediyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.