Steven Spielberg’ün gerçek bir olaydan esinlenerek çektiği ve başrolde Tom Hanks’in oynadığı Terminal filmi (2004) bir kez daha bu kez Rusya’da gerçek oldu. Ülkesine gitmek istemeyen Japon gazeteci Tetsuya Abo (36) iki aydır Moskova’da Uluslararası Şeremetyovo Havalimanı’ndaki transit bekleme bölgesinde yaşıyor.

Japonya Moskova Büyükelçiliği Basın Sözcüsü Kuratu Utsuki’nin de doğruladığı olayda, gazetecinin Moskova havalimanında yaşadığını söyleyerek, “Elçilik görevlilerimiz onunla görüştü ve Japon vatandaşı olduğu tespit edildi. Görevlilerimiz gazetecinin sağlık durumunu kontrol etti. Kendi iradesiyle havalimanında kaldığını diplomatlarımıza söyledi.” dedi.

Rus basınına konuşan gazeteci Abo, siyasi gerekçeyle ülkesine dönmek istemediğini belirtti. Japon gazeteci, “Ben gazeteciyim, yalan haberi yazmak zorunda kalacağım diye memleketime dönmek istemiyorum. Bana Rusya vatandaşlığı verilmesi için yardım edilmesini rica ediyorum.” dedi.

Şeremetyovo Havalimanı basın bürosu da, Japon gazetecinin kendi parasıyla havalimanında kaldığını açıkladı. Havaalanı yetkilisi, “Onunla ilgili bir şikayetimiz yok. Yasaları ihlal etmiyor. Yasaya göre transit bölgesinden çıkarılması için bir esas da yok. İlgili devlet mercilerinin söz konusu vatandaşının durumuna ilişkin konuyu çözeceğini düşünüyoruz.” bilgisini verdi.


(Fuad Seferov/ Haberrus.com)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.