Ana Sayfa Havacılık Haberleri Japonya, havayollarını desteklemek için yakıt vergisini yüzde 80 azaltacak

Japonya, havayollarını desteklemek için yakıt vergisini yüzde 80 azaltacak

0

Havacılık sektörünü desteklemek amacıyla Japonya, yakıt vergisini geçici olarak yüzde 80 oranında azaltmayı planlıyor.

 Japonya Hükümeti, 2021 mali yılında vergiyi litre başına 18.000 yen’den (172.58 $) 4.000 yen’e (38.21 $) düşürmeyi planlanıyor.

Koronavirüs pandemisi krizi Japonya’da seyahat talebini önemli ölçüde azaldı. Japon hava taşımacılığı sektörü, 2020 yılının Nisan ve Eylül ayları arasındaki altı aylık dönemde 349,7 milyar yen (3,3 milyar $) net zarar yaşadı.

Japonya’nın sınırları büyük ölçüde kapalı kaldığından, ülke yabancı ziyaretçilerde bir düşüşe tanık oldu. Ekim 2020’de ziyaretçi sayısı bir önceki yıla göre yüzde 99 azaldı. Hükümet ekonomiyi yeniden canlandırmak ve ülke içinde seyahat etmeyi teşvik etmek amacıyla bir Seyahate teşvik kampanyası başlattı. Ancak koronavirüs pandemisi krizi nedeniyle yaşanan seyahat etme korkusu nedeniyle kampanya pek başarılı olamadı.

Havayolları, talep düşüşünden etkilenince Ekim ayında Japonya hükümeti ülkenin havayollarını desteklemeye devam edeceğini duyurdu.

Hükümet sözcüsü, “Hükümet, havayollarının ağır bir iş ortamıyla karşı karşıya olduğunun farkında. Onlarla sorunları konuşmaya ve çözüm üretmek için temaslarımızı sürdüreceğiz.” açıklamasında bulundu.

Japonya’nın en büyük hava yolu operatörü ANA Holdings (ALNPY ),  Japonya’nın mali yıl sonu olan Mart 2021 tarihine kadar 4.8 milyar dolarlık rekor seviyede net zarar tahmin ediyor.

AirAsia grubuna ait AirAsia Japan (AAJ), yaşanan zor koşullara nedeniyle 5 Ekim’de itibaren Japonya’daki faaliyetlerini durdurmuştu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.