Amerikalı milyarder Jeff Bezos, kendi kurduğu roket şirketinin imkanlarıyla ilk uzay uçuşunu gerçekleştirdi. Bezos böylelikle İngiliz girişimci Richard Branson’un uzay uçuşundan yaklaşık 10 gün sonra kendi uzay aracıyla uzaya giden ikinci milyarder işadamı oldu.

Online perakende devi Amazon’un kurucusu Bezos’la beraber erkek kardeşi, 18 yaşında Hollandalı bir genç ve Teksas eyaletinden 82 yaşındaki bir havacılık öncüsü de uzay uçuşuna katılarak uzaya giden en genç ve en yaşlı kişiler oldu.

10 dakikalık uçuştan sonra Teksas eyaletinin batısındaki ücra çöle inen kapsülden çıkan Bezos, deneyimini tanımlamak için “En harika gün!” kelimelerini kullandı.

Adını ABD’nin ilk astronotunu Alan Shepard’dan alan Blue Origin firmasının New Shephard roketi, Apollo 11’in Ay’a inişinin 52’nci yıldönümünde uzaya fırlatıldı. Bezos, Apollo 11 misyonunun tarihi anlamı nedeniyle kendi aracının uçuş tarihini de kendisi seçmişti. Virgin Galactic firmasının sahibi Richard Branson uzaya turist taşıma yarışında üstünlük sağlamak amacıyla uçuş tarihini öne çekerek kendi aracıyla uzaya giden ilk kişi olma unvanını alsa da Bezos, kendi uçuş tarihine sadık kalmayı tercih etti.

Branson’un pilotlu roketinin tersine Bezos’un uçtuğu tam otomatik uzay kapsülü, kalkış ve iniş için araçta personel gerektirmiyordu.

Blue Origin, Dünya yüzeyinden 106 kilometre yüksekliğe erişerek Branson’un 11 Temmuz’daki uçuğundan 16 kilometre daha yükseğe çıktı. 18 metre uzunluğundaki roket, kapsülü yeryüzünden yeterince yükseğe çıkarmak için kapsülden ayrılıp dikey olarak yeryüzüne geri dönmeden önce ses hızının üç katı hıza (Mach 3) erişti.

Uzay aracındaki yolcular, büyük pencereli geniş kapsül içinde birkaç dakikalığına yerçekimsiz ortamda kaldı. Bezos ve beraberindekiler, Dünya’ya dönüşte kısa süreliğine yerçekiminin altı kat fazlasını (6G) deneyimledi.

10 dakika 10 saniye süren uçuş, 1961 yılında ABD’li astronot Alan Shepard’ın Freedom 7 adlı aracıyla gerçekleştirdiği uçuştan 5 dakika kısaydı.

Türkiye saatiyle 16:12’de uzaya fırlatılan araç, kısa süren uzay yolculuğunun ardından Dünya’ya döndü.

Uçuşta Bezos’a kardeşi Mark Bezos’un yanı sıra Amerikalı kadın havacı 82 yaşındaki Wally Funk ve Somerset Capitals Partner şirketinin üst yöneticisinin 18 yaşındaki fizik öğrencisi oğlu Olivier Deamon eşlik etti.

Blue Origin firmasının uzay yolculuğu için ilk bileti alan müşterisi olan 18 yaşındaki Hollandalı Oliver Daeman, açılan müzayedede 28 milyon dolar ödeyerek yerini ayırtan ancak uçuşunu daha sonraki bir sefere erteleyen kimliği gizli kişinin yerini aldı. Hollandalı gencin müzayedeye katılan babası, miktarı açıklanmayan daha düşük bir ücrete oğlu için araçta yer ayırttı.

2000 yılında Bezos tarafından Amazon’un Seattle kentindeki merkezi yakınında kurulan Blue Origin, uzay yolculuğu biletlerinin fiyatını henüz açıklamadı. Şirketin CEO’su Bob Smith, bu yılın sonunda iki yolcunun daha uzaya gideceğini söyledi.

Şirket yetkililerine göre Bezos’un uçuşunda kullanılan roket ve kapsül, son iki deneme uçuşunda da kullanılmıştı.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.