Jeff Bezos’un Blue Origin uzay şirketi, SpaceX’e verilen milyarlarca dolarlık sözleşme üzerine NASA’ya açtığı davayı kaybetti. Bezos’un davayı kaybetmesi, Elon Musk’ı milyarder rakibini hedef alan bir mim paylaşarak kutlama yapmaya sevk etti.

ABD Federal İddialar Mahkemesi, nisanda verilen 2,9 milyar dolarlık (yaklaşık 28 milyar TL) sözleşmenin ihale sürecinin adil olduğuna hükmetti.

Karar SpaceX’in 2024’e kadar insanları Ay’a geri götürmeyi amaçlayan Artemis görevi için Starship roketini geliştirmeye devam etmesine olanak sağlıyor. Karar duyurulduktan kısa süre sonra gelen bir açıklamada NASA, “mümkün olan en kısa sürede” SpaceX’le çalışmaya devam edeceğini belirtti.

Başlangıçta Blue Origin, NASA’nın SpaceX’e sözleşmeyi verirken “temel uçuş güvenliği gerekliliklerini göz ardı ettiğini” öne sürmüştü.

Musk, mahkeme kararına tepkisini Twitter üzerinden kurgusal karakter Yargıç Dredd’in bir mimi ve “Hakkınızda karara varıldı” metniyle verdi.

Dava NASA ve SpaceX ortaklığını geciktirdiği için 2024 hedefine ulaşılamayabilir.

SpaceX’in yeni nesil Starship uzay aracı şimdiden başarılı deneme uçuşları gerçekleştirdi ve uzay aracının ilk yörünge denemesinin bu ay içinde yapılması hedefleniyor.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.