1967 yılında henüz pervaneli uçaklarla yolcu taşımacılığı yapan THY, 47048/35 gövde numarasıyla üretilmiş Mc Donnell Douglas DC-9-15 uçağını Continental firmasından aylık 15.000 ABD Doları karşılığı kiralayarak jet çağına adım atmıştı. 18 Ağustos 1967 tarihinde “J” serisinin ilk üyesi olarak TC-JAA kodu ile Türk tesciline giren uçağa TOPKAPI ismi verilmişti.

Türk havayolu taşımacılığı açısından bir milat olan bu uçağın ülkemize getirilmesini 2007 yılından başlamak üzere defalarca Uçuyorum Havacılık Forumu’nda dile getirdik. Uçak o yıllarda uçmaya devam ediyordu.

inter-e1454867720255Sonra şirket iflas etti ve uçak park alanına çekildi. Bu defa şahsi web sitem ve Bağımsız Havacılar’da yazdım; Bu uçak ülkemize gelmeli, THY Havacılık Müzesini kurmalı diye fakat hiçbir şekilde yetkililere sesimizi duyuramadık. Yine aynı maksatla sosyal medya üzerinde gruplar da kuruldu fakat olmadı, duyuramadık. Bu isteğimiz, hiçbir mecburiyeti olmadığı halde THY’ndan idi. Öyle ya, kalkıp Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden isteyemezdik ya.

Retro boyama (pijama boyama) olayında da böyle olmuştu. 2007 yılından beri Uçuyorum Forumu’nda ve şahsi web sitemde dile getirmemize rağmen bir şey yapılmadı fakat Ertuğrul 1890 filmi için bir çırpıda Airbus  A330 uçağını retro! boyadı, adını da değiştirdi. Demek ki iletişim kanalımız çalışmıyordu.

THY’ndan ümidi kesip bu uçağı kendi imkanlarımızla ülkemize kazandırmak için çalışmalara başladık. Uçak en son Kolombiya-Bogota’da havalimanında park edilmişti. Yazışmalarımıza bir cevap alamadık fakat web üzerinden de araştırmalarımıza ara vermedik.

Bu yaşadıklarımız ne üzücüdür ki, adeta aradığınız birini polise sorup, diğer taraftan umudu kesip morgları da aramaya benziyordu. Ve korktuğumuz oldu morgda bulduk. İspanyolca bir haber sitesindeki yazıda HK-3827X’in restoran-bar yapılmış olduğu yazıyordu. Ayrıca modeli ve tescil numarası da yazıyordu. Daha da kötüsü, bu durumu tescilleyen fotoğrafta da açıkça görünüyordu.

O Şimdi Restoran

Türk Milleti’ni jet uçağıyla tanıştıran TOPKAPI (son tesciliyle HK-3827X), Mayıs 2015’den itibaren Arjantin’in San Luis şehrindeki küçük bir kasaba olan Cerro de Oro’da restoran bar olarak görev yapıyor. Hayallerim suya düştü.

Ben çok üzüldüm. Umarım tarihin izleri tamamen silinmeden Türk Hava Yolları kendi müzesini kurar.

aeromexico-e1454868032605Çok güzel olurdu

Bir düşünün; THY’nın yeni getirdiği 300. uçak Atatürk Havalimanı’na teker koyarken, ilk jet uçağını pist kenarında onu bekleyen bir fotoğrafı, nasıl bir reklam kampanyası olurdu?  1. ve 300. Aynı karede.
“Topkapı”, bir zamanlar AeroMexico’da uçarken bizlere bakın ben Topkapı’yım, beni tanımadınız mı? Beni gurbette bırakmayın, yuvama götürün der gibi üzerindeki TOPKAPI yazısı okunuyor

Sökülme ve Taşıma Fotoğrafları

j-10-1
Ülkemize kazandırabilmiş olsak, poz veren bizler olacaktık. Bu uçak onlar için sıradan, bizim için ilk.

j-1-2 j-2-3 j-3-1 j-4-1 j-5-1 j-6-1 j-7-1 j-8-1 j-9-1 restoran

Bilal Sarı web sitesi için Tıklayınız

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.