Uçak ile seyahatlerde viyolonsel, kanun, kontrbas gibi büyük çalgıların uçak içi bagaj şeklinde kabul edilmemesinin çalgının güvenliği hakkında doğurduğu riskler ve icracıların başına gelenler öteden beri konuşulur.

Fakat para sever şirketler bu konuda yeterli anlayışı göstermez, olan bin bir arayışla bulduğunuz canınız gibi kabul ettiğiniz çalgınıza olur. Müzikdergisi.com’da yer alan habere göre bu değer duygusunu anlamayan hava yollarından biri de Anadolujet olarak karşımıza çıktı.

Viyolonsel icracısı Beste Bulut’un yaşadıkları son örnek.

Beste Bulut:

“23 Mayıs 2017 günü Adana Havalimanından , İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanına yolculuk gerçekleştirdim. İstanbul’a inip bagajlarımı aldıktan sonra , çellomu teslim almak üzere kayıp eşya bürosuna gittim ve gördüğüm manzara karşısında şoke oldum. Çellomun dışındaki koskoca polyester çalgı kutusunu kırmakla kalmayıp, çellomu kutunun içerisinde ikiye bölüp sapıyla gövdeyi birbirinden ayırmışlar, bunu yapanın bir insan olabileceğini düşünmüyorum. Koskoca Türk Hava Yollarının yan firması olan Anadolu Jet gibi büyük bir şirket, zar zor aldığım çellomu paramparça etmiş durumda.

Ben bir müzik öğrencisiyim.  Canım pahasına koruduğum, zor şartlarda elde ettiğim enstrümanımı Adana’da Uçağın aşağıdaki kargo bölümüne Hardcase ile birlikte, kırılabilir eşya olarak teslim edip , kontuardaki görevlilere de “lütfen dikkatli taşıyınız” şeklinde uyarıda bulundum. Hem de üzerindeki ‘’kırılabilir’’ ibareleriyle birlikte. Görevlilere de bunun bir enstrüman olduğunu, dikkatli taşınması gerektiğini aksi takdirde kırılacağını söyledim. İstanbul’a inip de enstrümanımı teslim aldığımda hayatımın en büyük şokunu yaşadım. Enstrümanımın dışındaki koskoca hardcase i bırakın , içindeki çellomu tanınmayacak hale getirilmiş şekilde buldum…

Enstrümanıma zarar verilmiş ve ikiye bölünmüş. Bu nasıl insafsızlıktır, bu nasıl bir muameledir…

Koskoca Türk Hava Yollarının beni sınav haftasında sokmuş olduğu bu durum, hem maddi hem manevi olarak çok yıpranmama sebep oldu.

Amacım bu şirketin ve diğer havayolu şirketlerinin değerli eşyaları taşıma ve kargolama konusundaki duyarlılığını kınamak ve farkındalık yaratmak.

Siz kırsanız da devam edeceğiz, vursanız da…”

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

  1. Şiddete karşıyım diyecektim; ama enstrumanı şu hale getireni dövmek istedim nedense…
    Bu yamyamların, eğitimle medeniyet seviyesine ulaşabileceğini zannetmiyorum; zira Türkçe yapılan uyarıları anlamayıp, “kırılabilir” işaretini de fark etmiyorlar.
    Yani maymun testine soksak geçip geçemeyeceklerinden emin değilim…
    Tüm bagajlara halâ özensiz ve umursamaz davranıyorlar. Sanırım silah zoruyla havalimanında çalıştırılıyorlar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.