Temsili fotoğraf

Hamile uçmak özellikle sorun değil – en azından hamilelik normalse ve sağlık sorunu yoksa-. Yolcular, sağlık raporu olmadan doğumdan tarihinden dört hafta öncesine kadar uçabilir. Uçuş personeli  için bu biraz farklı. Havayolunun kurallarına bağlı olarak, hamile olan pilotlar ve kabin memurları daha erken çalışmayı bırakıyor; hatta, hamile olduğunu  öğrenir öğrenmez.

Buna bazı kadın British Airways pilotları tepki gösteriyor. Yedi kadın pilot işverenleri aleyhine iş mahkemesine dava açtı. Şirketi hamile kadınlara ve anne adaylarına karşı ayrımcılık yapmakla suçluyorlar. British Airways, tüm kadın pilotların hamile kaldıkları anda uçmalarını yasakladı. Oysa İngiliz Sivil Havacılık Otoritesi ilk 26 hafta boyunca uçmalarına izin veriyordu.

Bu pilotlar, emzirdikleri süre de dahil olmak üzere uçmadıkları takdirde, doğum parası alacaklar. Kadın pilotlar havayolunu, hak kaybı yaşadıklarını ve maaşlarında kesinti yapıldığı gerekçesiyle suçluyor. Davacılara göre British Airways hamilelik ve annelik temelinde ayrımcılık yapıyor.

Kadın pilotları temsil eden RFB Legal’dan Gerard Airey, diğer havayollarının hamileliğin ilk birkaç haftasında kadın pilotlarının uçmasına izin verdiğini söylüyor. Örneğin Easyjet’te kadın pilotların dördüncü ayın sonuna kadar uçmalarına izin veriliyor. İstenildiği takdirde daha erken de doğum iznine ayrılmaları mümkün. Davacılar da hamile kadınların ilk 26 hafta boyunca uçmak isteyip istemediklerinin kendi tercihlerine bırakılmasını istiyor.

Lufthansa ve Condor’da uçuş yasağı

Bir Lufthansa pilotu hamile kalırsa, derhal uçuştan çekiliyor. İlgili maaş ödemesi, ilk 12 ay içinde sağlık sigortası şirketi tarafından ödeniyor. Condor’da da pilotların ve uçuş görevlilerinin sağlık nedenleriyle aynı şekilde hamile uçmalarına izin verilmiyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.