Kırım’da Rus silahlı kuvvetleri tarafından konuşlandırılmış Triumf S- 400 tipi hava savunma sistemleri devreye girdi.

 Rus Silahlı Kuvvetleri’ne bağlu Triumf S-400 tipi hava savunma sistemiyle donatılmış uçaksavar füze alayı 5 aylık hazırlığın ardından 13 Ocak Cuma günü törenle göreve başladı.

 QHA’da yer alan haberde,  Akyar (Sivastopol)-Kefe uçaksavar füze alayının da daha önce 2016 yılında Triumf S-400 tipi hava savunma sistemiyle donatıldığı bildirilmişti.

Rusya’nın en güçlü yerden havaya füze savunma sistemi olan Triumf S-400, 400 kilometre menzile sahip. Sistem, balistik füzeler ve Cruise füzeleri dahil menzili dahilinde havadaki tüm hedefleri yok edebiliyor.

 Geçtiğimiz Kasım ayında Rusya, Baltık Donanması’nın bulunduğu Kaliningrad’a Bastion füze savunma sistemlerinden yerleştirdi. R Bölgede Rusya’ya ait Bastion sisteminin dışında, yine Moskova’ya ait S-400 hava savunma sistemi, nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip kısa menzilli İskender füzeleri ve yine 2 adet Buyan sınıfı korvet üzerine entegre edilmiş “nükleer başlık” taşıyabilen Kalibr füzeleri de var.

İskender füzelerinin 740 km menzili  bulunuyor.

Polonya Savunma Bakanı Antoni Macierewicz Rusya’nın adımını “alarm verici” olarak nitelerken,bir ABD’li istihbarat yetkilisi, bu adımın Rusya’nın NATO’ya misilleme yapmak amacıyla atılmış olabileceğini söylemişti.

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.