Havalimanında sahibi tarafından terk edilen köpek, bir haftadan beri sahibini bekliyor.

Twitter’da paylaşılan bilgiye göre bir yolcu, parasının yetersiz olması ve gerekli  belgeleri hazırlamadığı için köpeği uçağa alınmadı. Bunun üzerine yolcu, köpeğini Kamçatka havalimanında terk ederek gitti.

1040409940

Haberrus.com.un haberine göre bir haftadan beri havalimanında dolaşan köpek, gelen yolcular arasında sahibini arıyor. Kısa sürede tanınır hale gelen köpeğe gönüllü çevreler sahip çıktı. Gönüllüler onu yemekle beslerken yolcular fotoğrafını çekerek sosyal medyada hikayesini paylaşıyor.

Kamçatka havalimanını arayan vatandaşlar tüm ulaşım masraflarını karşılayarak köpeğe sahip çıkmak istediğini belirtiliyorlar.  Kısa sürede “Kamçatka Hachiko”su * olarak adlandırılan köpeğine sahibinin bulunması halinde tüm masrafını karşılayarak  evine göndermeye hazır olan gönüllüler  sosyal medya üzerinden örgütlendiler. Sahibi bulunmadığı takdirde Moskava’daki bir hayvan barınağına teslimi için yaklaşık 10 bin ruble(150 dolar) tutan masrafın   yine hayvanseverler tarafından   ödeneceği de gelen haberler arasında.

Hachiko*
Hachi, kelime anlamı sekiz olan Japonca bir isim. İnanca göre kutsal, göğe eren rakam olarak kabul ediliyor.Hachiko ile sahibi Profesör Ueno’nun sevgi dolu hikayesi neredeyse 100 yıl geri gidiyor. Profesör Ueno, safkan Akita türü, iri beyaz bir erkek olan Hachiko’yu henüz bir bebekken sahiplenir. Hachiko’nun sıra dışı özellikleri, özellikle sahibine duyduğu sadakatte kendini göstermektedir. Bu iyi huylu iri beyaz köpek, sahibine her gün sabah Shibuya Tren İstasyonu’na kadar eşlik etmeyi görev haline getirir. Her akşam da aynı saatte tren istasyonunun önüne gidip sahibinin kapıdan dışarı çıkmasını beklemekte, sonra onunla birlikte eve dönmektedir.

Hachiko’nun bu muhteşem sadakati, tren istasyonunda ve civarda çalışanlar tarafından ilgiyle karşılanmaktadır. Hachiko o civarda herkes tarafından bilinen bir köpek haline gelir.

Fakat bir gün beklenmedik bir durum ortaya çıkar. Hachiko her zamanki gibi sahibini karşılamak üzere tren istasyonuna gelip beklemeye başlamıştır. Fakat sabaha kadar gözünü bile kırpmadan beklemesine rağmen, Profesör Ueno kapıda görünmez. Ueno bir kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiştir. Sadık köpek Hachiko hiçbir yere ayrılmadan sahibini beklemeye devam eder ve bu efsane bekleyiş tamı tamına 9 yıl sürer. 3200 koca gün boyunca, istasyonun önünden bir an olsun ayrılmaz Hachiko.

İstasyon çalışanları şaşkınlıkla köpeği izlemektedir. Ölüm nedir bilmediği için, sahibinin öldüğünü anlamamıştır; zaman nedir bilmediği için, 9 yıl boyunca sahibinin geleceğinden en ufak bir kuşku duymamıştır. Hala inatla sevgili sahibinin her zamanki gibi kapıda görüneceği anı beklemektedir. Bu muhteşem sevgi hikayesi ve az bulunur sadakat istasyon çalışanlarını ve çevre esnafı çok duygulandırmıştır. Hachiko’yu onlar beslerler; gerektiğinde soğuktan korumaya çalışırlar. Hachiko’nun ünü kısa zamanda önce civar semte, sonra şehre, sonra da ülkeye yayılır.

Bu dost canlısı iri beyaz köpeğin hüzünlü bekleyişi, sevgili sahibine ulaşamadan beklediği o uzun yılların getirdiği yorgunluk ve ihtiyarlığın sonucu olarak, Shibuya Tren İstasyonu’nun kapısında ölmesiyle sona erer. Fakat Hachiko efsanesi henüz yeni başlamıştır.

Bugün Tokyo’ya gidenlerin Shibuya istasyonunun kapısında karşılaştığı köpek heykeli Haçiko’dur. Japonlar, sadakat ve insan hayvan ilişkisinin sembolü olarak ölümünden hemen sonra 9 yıl boyunca sahibini beklediği yere Haçiko’nun heykelini dikerler.
II. Dünya Savaşı’nda heykel tahrip olanca da 1948’de yenisini diktiler. Bugün Shibuya istasyonu’nun o kapısı Haçiko çıkışı olarak bilinir ve Tokyo’nun en önemli buluşma merkezlerinden biridir..

Her yıl Haçiko’nun ölüm yıldönümü olan 8 Mart’ta da bir çok hayvansever heykelin önünde buluşurlar. Haçiko’nun mumyalanmış naaşı ise Tokyo’da bulunan Ulusal Bilim Müzesi’nde sergilenmektedir.

Her yıl Haçiko’nun ölüm yıldönümü olan 8 Mart’da da birçok hayvansever heykelin önünde buluşurlar. 

Haçiko’nun mumyalanmış naaşı da halen Tokyo’da bulunan Ulusal Bilim Müzesi’nde sergilenmektedir.

Haçiko’nun hikayesi zamanla tüm dünyaya yayıldı ve bu hikayenin 1987’de Japonya’da , 2009 yılında da başrolünde Richard Gere’nin oynadığı Hollywood versiyonu çekildi.

 

 

 

 

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.