18 Ocak 2021’de Transport Canada, Kanada hava sahasında hizmete dönmeden önce uçakta yapılması gereken değişiklikleri ana hatlarıyla belirten Boeing 737 MAX için Uçuşa Elverişlilik Direktifi yayınladı. Bu, departmanın uçakla ilgili incelemesini tamamladığına işaret etmektedir.

Tüm incelemelere ek olarak ve tüm önlemlerin yerinde olduğuna dair ek güvenceler sağlamak için, operatörler için Transport Canada’nın mürettebat üyelerine yönelik ek eğitim beklentilerini ve gereksinimlerini belirten bir Ara Talimat da yayınlandı. Bu Uçuşa Elverişlilik Direktifi tasarım ve bakım gerekliliklerini tamamlayıcı niteliktedir.

Bu sürecin son adımı olarak Transport Canada, 20 Ocak 2021 günü Kanada hava sahasında uçağın ticari operasyonunu yasaklayan mevcut Havacılık Bildirimi’ni (NOTAM) kaldıracak ve bu da uçağın Kanada’da hizmete dönmesine izin verecektir.

ABD – Kanada farklılıkları

Boeing 737 MAX için Kanada tasarım değişiklikleri, ABD ile karşılaştırıldığında, sistem bir arıza nedeniyle yanlışlıkla etkinleştirildiğinde, pilota “stick shaker” ı devre dışı bırakması seçeneği sağlayan gelişmiş bir kokpit prosedürünü içermektedir. Bu özellik, iki trajik kazadan öğrenilenler göz önüne alındığında pilotun iş yükünü etkili bir şekilde azaltacağı, Transport Canada’nın uçuş testi pilotları tarafından tam olarak değerlendirilmiştir.

Gelişmiş kokpit prosedürü ile ilişkili olanlar da dahil eğitimde de bazı farklılıkların olacağı belirtilmiştir.

Habere göre 20 Ocak 2021 günü B737 Max uçağını Kanada hava sahasında uçuşa başlayabileceği görülmektedir. Avrupa hava sahasında ise B737 Max’ın uçabilmesi için EASA’nın kararı beklenecektir.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.