Kapadokya Turistik İşletmeciler Derneği ( KAPTİD) Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Dinler , Kapadokya ve Türkiye turizm gündemine dair  bir  açıklama  yayınladı. Kapadokya Havalimanın DHMİ’nin ”bakım” adı altında Kapadokya Havalimanı’nı 6  ay süreyle kapatmak istediği belirten Dinler şöyle dedi:

“Çok fazla söze gerek yok, herkes ne olduğunu aslında çok iyi biliyor ama işin kötü tarafı bu durumu bertaraf etmek için neredeyse hiç bir adım atılmıyor. Lütfen yazılanlara söylenenlere aldanmayın; sadece Kapadokya’da turist sayısında %75’e yakın bir düşüş var, ülkenin diğer bölgeleri de yangın yeri. Kapadokya’da sadece Nisan – Mayıs aylarında Cumartesi günlerine sıkışmış yerli yoğunluğu dışında hiç hareketlilik olmadı. 100’e yakın personel istihdam eden bazı işletmeler günü 5 – 10 oda ile kapatıyor. Turist sayısında yaşanan bu düşüş yetmezmiş gibi Kapadokya ve Türkiye turizmcileri birçok sorun yaşıyor. Bu sorunlardan bazılarını aşağıda açıklamalarını bulabilirsiniz:

Eski adıyla Nevşehir Havalimanı yeni adıyla Kapadokya Havalimanı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) tarafından Ağustos ayı sonu itibariyle geçici olarak 6 aylığına “bakım” adı altında kapatılmak isteniyor. Herkes bilir – Kapadokya’nın bürokratı, siyasetçisi, turizmcisi ve halkı olarak biz bu havalimanın bugün bu yere gelmesinde “Kayseri Lobisi’ne” rağmen çok büyük aşama kaydettik. Bir kaç yıl önce sadece günde 1 sefer “İstanbul Atatürk – Nevşehir” seferi olan havalimanımız bugün Atatürk, Sabiha Gökçen, Antalya ve İzmir olmak üzere 4 farklı noktaya Kapadokya’yı bağlıyor. Antalya seferleri hariç (malum sebeplerden dolayı) tüm hatlar yüksek doluluk yakalamışken, bizler bu havalimanını kullanın diye o kadar reklam yapıp birçok acentayı burayı kullandırma noktasında bilgi sahibi yapmışken kapatmak ne oluyor DHMİ?

Siz Kayseri Havalimanı’nda pist bakımı yaparken, terminal binasını yenilerken havalimanını kapattınız mı? Kayseri’ye yapmadığınız (veya yapamadığınız) muameleyi neden Kapadokya’ya yapıyorsunuz? Bir çok kişiyi işsiz bırakacak, Kapadokya’nın bağlantısını koparacak bu hamleyi yapmanıza asla izin vermeyeceğiz. Bu konuda bizleri yalnız bırakmayan Nevşehir Milletvekili Sayın Ebubekir Gizligider’e de teşekkür ediyor ve DHMİ’den bu konunun rafa kaldırıldığına dair acilen bir açıklama bekliyoruz. “

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.