Karadağ’ın Başbakan Zdravko Krivokapiç liderliğindeki yeni hükûmetinin uzun yıllardır zarar eden milli havayolu firması Montenegro Airlines’ı kapatma kararı aldığını duyurması, gelirinin önemli bir kısmını turizmden elde eden ülkenin Cumhurbaşkanı Milo Cukanoviç’in sert tepkisine neden oldu.

Twitter üzerinden yayınladığı açıklamada Cukanoviç, “Bir işletmeyi kapatmak, bu işletme milli bir havayolu firması dahi olsa, kolay ve hızlı bir iştir. Fakat bu özellikle de ülkenin gayri safi milli hasılasının çeyreğini turizm gelirleri oluşturuyorsa ve eğer bu ülke buradaki potansiyelinin yüzde 50’sini dahi kullanmıyorsa, bu aynı zamanda riskli ve sorumsuzca yapılan bir şey de olabilir” diye konuştu.

Karadağ’ın kolay ulaşılabilen bir turizm destinasyonu olmaması halinde turizm potansiyelini kullanamayacağına dikkat çeken Cukanoviç, hükûmet haricinde ülkenin gelişmesi ve menfaatleriyle ilgilenecek olan başka bir müessese bulunmadığını ve Karadağ hükûmetinin ülkenin milli havayoluna ilişkin kararının, hükûmetin ülkeyle ne derecede ilgilendiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Cukanoviç, hükûmetin kararının “ilginin değil düpedüz popülizmin dışa vurumu” olduğunu ve muhtemelen ülke ekonomisine telafisi olmayan zararlar vereceğini söyledi.

Maliye Bakanı: Cumhurbaşkanı Bu Konuda Yorum Yapacak Son Kişi

Cukanoviç’in açıklamalarına cevap veren Maliye Bakanı Miloyko Spayiç, Cumhurbaşkanı Cukanoviç’in bu konuda yorum yapabilecek son insan olduğunu söyledi.

Spayiç, “Sayın Cukanoviç, düşünmeden alınan kararlar konusunda yorum yapabilecek en son kişi sizsiniz. Montenegro Airlines, sizin bu şekildeki kararlarınız yüüznden kapatıldı. Sınırları kapatarak Karadağ’da turizmin boğulması için elinizden geleni yaptınız” diye konuştu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.