Karadeniz hava sahası ısınıyor…

ABD, NATO üyesi Doğu Avrupa ülkelerine daha fazla destek verilme hedefi çerçevesinde Romanya’nın Karadeniz kıyısında bulunan Mihail Kogalniceanu üssüne iki F-22 Raptor avcı uçağı gönderdi.

Avcı uçaklarının İngiltere’den Romanya’ya getirildiği, KC-135 tanker uçağı onlara eşlik ettiği kaydedildi.

Reuters’in haberine göre, Romanya’ya geldikten sonra konuşan Bölük Komutanı Daniel Lihotski, “NATO ve Avrupa ihtiyaç duyduğu zaman, F-22 uçakları herhangi bir yere gönderebileceğimizi göstermek için bugün buradayız” diye konuştu.

F-22, dünyanın en gelişmiş ve en pahalı savaş uçağı olarak kabul ediliyor. “Yırtıcı kuş” (Raptor) olarak da anılan F-22’ler düşük radar izi ile yüksek görünmezlik sağlayan özelliklere sahip. F-22’ler ilk kez Irak ve Suriye’de terör örgütü IŞİD’e karşı kullanıldı. F-22’ler 2005’te hizmete girdi. ABD Hava Kuvvetleri’nde toplam 180 adet F-22 görev yapıyor.

22 Nisan tarihinde NATO Genel Sekreter Yardımcısı Alexander Vershbow NATO’nun ulusal bağımsızlıklarını ve egemenliklerini güçlendirmeleri için Ukrayna, Gürcistan ve Moldova’ya yaptığı  yarımı artırmayı  planladığını açıklamıştı. (QHA )

 

Rusya Kuzey Filosu’nun savaş uçakları Kırım’da

Öte yandan,Rusya Kuzey Filosu deniz kuvvetleri uçaklarının Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Sak bölgesinde bulunan Karadeniz Filosu deniz kuvvetleri hava üssüne intikal ettiği bildirildi.

Rusya Karadeniz Filosu Basın Servisi’nden yapılan açıklamada, işgal edilen Kırım’a 10’a yakın Su-33 avcı uçağı ve Su-25 saldırı uçağının gönderildiği belirtildi. Ayrıca Karadeniz Filosu, Rusya Kuzey Filosu deniz kuvvetlerine ait An-12, An-26 ve An-72 uçaklarının da intikal ettiği Kırım’a, uçakların bakımı için gerekli donanım ve personelin de takviye edildiği belirtildi.

Kırım’ın Sak bölgesi Novofyodorovka köyünde bulunan ve karada uçak gemisi eğitimlerinin yapılmasına imkân sağlayan merkezde (kısa adı NİTKA) pilotların hazırlık eğitimi göreceği bildirildi.

Açıklamada, “Hava araçlarında kural çalışmaları ve uçuş bölgeleri ile tanışmanın ardından Mayıs ayının ilk yarısında eğitim merkezi civarında uçuşlara başlanması bekleniyor” denildi.

Daha önce Rusya’nın işgal ettiği Kırım’da hava uzay kuvvetleri için poligon (atış eğitim sahası) hazırlandığı bildirilmişti. İşgalciler, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Kefe ile Kerç arasındaki Çavda (Çauda) burnunda deniz piyadeleri poligonunun, Rusya Hava Uzay Kuvvetleri’nin poligonuna dönüştürüleceği, söz konusu poligonda Tu-22M3 uzun menzilli bombardıman uçaklarının tatbikatlarının düzenleneceği belirtilmişti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.