Amerikan donanmasından yapılan açıklamada bir Rus jetinin Karadeniz’de Amerikan keşif uçağına 6 metre kadar yaklaştığını ve bunun profesyonelce idare edildiğini belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı’na göre de Rus jeti Amerikan P-8A Poseidon tipi uçağı uluslararası hava sahasında yakından selamladı.

Rus pilotun casus uçağa yaklaştığı ve uçağın Amerikan uçağını tanımlamak için güvenli bir mesafede olduğu kaydedildi. Olayın ardından Amerikan uçağının rotasını değiştirdiği ve Rus uçağının da üssüne geri döndüğü belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “9 Mayıs Zafer Günü’nde saat 12:00’da Karadeniz’deki uluslararası sularda Rusya sınırına yaklaşan bir hava aracı tespit edildi. Hedefin engellenmesi için Su-30 uçağı havalandırıldı. Su-30’un güvenli bir mesafede yaklaşmasının ardından uçağın pilotu hedefin ABD’nin PSA Poseidon uçağını tespit etti. Su-30, ABD’li pilotlara karşı bir ‘karşılama’ manevrası gerçekleştirdi. ABD uçağı da daha sonra Rusya sınırından uzaklaşmak üzere rotasını değiştirdi” ifadeleri kullanıldı. Açıklamaya göre, Su-30 uçağı daha sonra güvenli bir şekilde üsse döndü.

ABD Deniz Kuvvetleri sözcüsü Pamela Kunze de karşı karşıya gelmenin güvenli ve profesyonel bir şekilde yürütüldüğü kaydetti.

Kunze, “Her olay kendine özgüdür ve ortada olay şeklinde nitelenebilecek bir durum yok” dedi.

Kunze, Donanma uçağının ve gemilerinin Rus meslektaşlarıyla uluslararası sularda iletişime geçtiğini belirtti, ancak daha fazla ayrıntı vermedi.

Olay, Amerika ve Rus uçakları arasında bir dizi benzer olayın sonuncusu. Şubat ayında 4 Rus savaş uçağı Karadeniz’de donanma gemisinin 91 metre yanından geçmişti.

Geçen ay da Amerika uçakları Alaska’nın uluslararası sularında iki Rus bombardıman uçağının önünü kesmişti. Donanma bu olayı da “güvenli ve profesyonelce” şeklinde nitelemişti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.