Antalya’nın Kaş ilçesine yapılması planlanan Batı Antalya Havalimanı projesine karşı çıkan sivil toplum kuruluşları bir mektup ile neden havalimanına karşı çıktıklarını dile getirdi. İşte o mektup;

Kaş’a havaalanı neden istemiyoruz?

Kaş… Öyle eski ve öyle bir tarihi bir yerdir ki; Likyalılara, Osmanlılara, Roma ve Bizans İmparatorlukları’na ev sahipliği yapmıştır.

Öyle zengin bir bitki örtüsüne sahip bir yerdir ki; anıt ağaçlar olarak tanımlanabilecek 400-500 yıllık piynar ve palamut ağaçları bulunmaktadır.

Öyle zengin bir doğa, hava ve çevre örtüsüne sahiptir ki; ziyaretçileri için yamaç paraşütü, trekking, deniz kanosu, dağ bisikleti, su altı dalışı olanaklarına sahiptir.

Şimdi bizler tedirginiz.

Türkiye’nin böylesi zengin bir turizm merkezine ‘’Batı Antalya Havaalanı Projesi ‘’ adı altında bir havaalanı yapılmak isteniyor.

Tedirginiz zira; Havaalanı inşaatı alternatif turizm yapılan yerleri tahrip edeceğinden dünyanın farklı yerlerinden gelen turistlerin tercih yeri olmaktan çıkacaktır.

Tedirginiz çünkü; Havaalanı’nın konumlanması planlanan bölgede, korumaya alınmış dört sit alanı bulunmaktadır.

Tedirgin olmakta haklıyız çünkü; bölgedeki arkeolojik alanları havaalanı inşasından, çevre ya da bağlantı yollarından, yoğun trafikten, uçakların iniş kalkışından, yakıtın neden olduğu hava kirliliğinden, hatta gürültü ve titreşimden olumsuz anlamda etkilenecektir

Kaş’ta havaalanı istemiyoruz çünkü; Kaş, yamaç paraşütü, trekking, dağ bisikleti, su altı dalışı olanaklarının bulunduğu, Türkiye’nin ve dünyanın sayılı doğa sporları merkezlerinden biridir. Havaalanı inşaatı alternatif turizm yapılan yerleri tahrip edeceğinden dünyanın farklı yerlerinden gelen turistlerin tercih yeri olmaktan çıkacaktır.

Kaş’a havaalanı yapılmamalıdır çünkü; bölge halkının önemli geçim kaynaklarından olan hayvancılık ve arıcılık projenin gerçekleşmesi durumunda hem inşaat sürecinde hem de havaalanının kullanıma geçmesi ile olumsuz etkileneceklerdir.

Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği, Kaş Kalkan Patara Otelciler Birliği, Kaş Su Altı Derneği (KASAD), ÇEKÜL Vakfı Kaş Temsilciliği, Kaş Çevre Platformu, Kaş Koruma Platformu ve Kaş Kolektiv’in ortaklaşa hazırladığı rapor, yapılması öngörülen Batı Antalya Havaalanı projesinin bölgede yol açacağı zararları apaçık gözler önüne sermektedir. Raporda özellikle vurgulanan konu, havaalanı için öngörülen bölgenin, Kaş’ın turizm alt yapısı ve bölge halkının geçim kaynakları açısından önemli bir yere sahip olmasıdır. Bu nedenle bölgede yapılacak havaalanının ihtiyaç olmadığı, aksine bölge turizmini desteklemekten çok zarar verecek bir girişim olduğu üzerinde durulmaktadır.

Bizler Kaşlılar olarak, Kaş’ın doğasıdan, yaşamsal alanlarından, bitki örtüsünden yanayız.

Kaş’ta inşaat değil; kültür, sanat, spor, bitki, ağaç istiyoruz.

Kısacası bizler Kaş’a havaalanı istemiyoruz.

Kaş Kolektifi

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

  1. Bilincli olup, dogayi ,kulturu ,tarihi koruyarak rant savaslarina meydan vermeyerek,yatay mimaride,butik anlayisla ,bolgeni gelismessine bu havalimaninin inanilmaz bir katki saglayacagina eminizYeterki betonlasma ve talanda bir kusadasi bir bodrum bir alanya malum ortadaki zaten bakanlik ve hukumette bunun bilincinde xaten ifadede ediyorlar.Insan cogaldikca teknoloji ilerledikce bunlardan kacmamiz cok komik olur yeterki yukarida bahsettigimiz yoldan sasmayalim.Kulturu ,dogayi koruyup teknolojiyle harmanlayabilen avrupada cok ornek kentler ve yerlesimler vardir bizde basarabilir ve kasi dunyada en onemli merkezlerden biri haline getirebiliriz.Onlar yapabiliyorda bu zeka bu algi bu mantalite bizde yokmu 2016 dunyasinda bu kadar kit olabilirmiyiz?Hayir artik hukumetlerde insanlarda dunyaya entegre oldu gelisti yetisti bilgilendi.Dogayla kultutle yesiliyle ic ice betonun grinin en az goruldugu vede havalimani olan dunyaya acilan bir kas hayali gercektir.Haydi masallah kim tutar bizi ………

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.