Katar Havayolları’nın CEO’su Akbar Al Baker, Airbus A380’in havayolu filosuna kalıcı olarak geri dönmeyeceğini açıkladı.

Havayolu, A350 uçağının yüzey bozulmasıyla ilgili bir sorun nedeniyle  uçuşlardan çekilmenin neden olduğu kapasite sıkıntısını hafifletmek için 10 A380’inden en az beşini geri getirmeyi planlıyor.

A380 dünya çapında popüler olsa da, havayolu, A380’leri uçuşlara almakta zorunda kaldığı için pek mutlu  görünmüyor.

Havayolu, 5 Kasım 2021’de yaptığı açıklamada ” Uçağı yeniden devreye sokma kararının isteksizce” alındığı belirtildi.

İcra Kurulu Başkanı Akbar Al Baker, ” Şirkete ait 19 A350 filosunun uçuşlarının, bize A380 filomuzun bir kısmını geçici olarak önemli kış rotalarına geri getirmekten başka alternatif bırakmadı. Bu zor karar, A350 sorununun ciddiyetini yansıtıyor ve ticari ihtiyaçlarımızı dengelememize yardımcı olacak kısa vadeli bir önlem olması amaçlanıyor. Bu, COVID-19 pandemisinin başlangıcında daha yakıt verimli, çift motorlu uçaklar lehine indirilen A380 filomuzun kalıcı olarak yeniden devreye girdiği anlamına gelmiyor.”

Doha merkezli taşıyıcı, A380 filosunu 18 ay önce yere indirdi. 2 Kasım’da, ilk A380 yeniden uçuşlara başladı. Şirket, artan seyahat talebi nedeniyle bazı A330 uçaklarını da devreye sokmuştu.

Al Baker basın açıklamasında A350 sorununun halen çözülmediğini söyledi ve Airbus’ı harekete geçmeye çağırarak şunları söyledi;

Airbus’ı, A350 uçak tipini etkileyen sorunun kesin temel nedenini araştırmalarına öncelik vermeye, hasarı onarmak ve altta yatan temel nedeni düzeltmek için en kısa zamanda kalıcı bir çözüm önermesini sağlamaya şiddetle teşvik etmeye devam ediyoruz.”

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.