Katar Silahlı Kuvvetleri, Kasım 2022’deki FIFA Dünya Kupası sırasında kritik destek sağlamaya hazır ilk Eurofighter Typhoon uçağını teslim aldı. 

Uçak, 15 Ağustos’ta Birleşik Krallık, Warton’daki tesisinde BAE Systems’in ev sahipliğinde düzenlenen bir açılış töreninde teslim edildi. Üretici, teslimatın zamanında yapıldığını kaydetti. 

Ağustos ayının sonlarında Katar’a özel feribotla taşınacak avcı uçağı, ülkenin BAE Systems’den sipariş ettiği 24 Typhoon’un ilki. Katar ayrıca 9 Hawk jet eğitim uçağı sipariş etti. 

Katar, başkent Doha’da 21 Kasım – 18 Aralık 2022 tarihleri ​​arasında düzenlenecek büyük futbol turnuvası sırasında hava sahasını güvence altına almak için hem İngiliz hem de Fransız ortaklarından destek alacak.  

BAE Systems Hava Sektörü İş Geliştirme Direktörü Tony Gilchrist, yaptığı basın açıklamasında, “Bugün, Katar Silahlı Kuvvetleri ile ortaklığımızda son önemli dönüm noktasını işaret ediyor ve FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaya hazırlanırken bağlılığımızı ve desteğimizi gösteriyor. Hem Typhoon hem de Hawk uçaklarını desteklemek, bakımını yapmak ve yükseltmek için gereken bilgi ve becerileri transfer ettiğimizden emin olmak için QEAF ile ortak çalışıyoruz.”  dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.