Amerika Birleşik Devletleri’nin Wisconsin eyaletinde kaybolan bir yaşlı adam, arama ekiplerince bulunamayınca yardım “kameralı bir model insansız hava aracından”dan geldi.

Arama ekipleri, köpekler, helikopterler ve gönüllülerden oluşan bir ordu Fitchburg kasabasında kaybolan Guillermo DeVenecia’yı bulmak için seferber oldu.

Tüm arama çalışmalarına rağmen, 82 yaşındaki Alzheimer hastası adamın izine üç gün boyunca rastlanamadı.

Kasabada süren arama çalışmasını duyan David Lesh, genellikle spor aktivitelerinde kullandığı insansız hava aracı kamerasını, yani üzerinde kamera bulunan model insansız uçağını arama çalışmalarında kullanabileceğini düşündü.

Model drone havalandıktan 20 dakika sonra, yaşlı adamın yakınlardaki bir fasulye tarlasının içinde dolaştığı tespit etti.

DeVenacia’nın sağlık durumu, üç gün susuz kalmış olması dışında, iyi.

Olay, ileride benzer durumlarda aynı yöntemin kullanılmasını yaygınlaştırabilir.

İnsansız hava araçlarının kullanımına dair kurallar değiştirilebilir

Son olay, insansız hava araçlarının arama kurtarma çalışmalarında kullanılmalarını kısıtlayan ABD kurumları üzerinde baskı oluşturabilir.

Zira, Amerikan Havacılık Dairesi, insansız hava araçlarının arama kurtarma çalışmaları da dahil olmak üzere “ticari” kullanımına izin vermiyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir arama kurtarma şirketi, bu durumu yakın zamanda mahkemeye taşımış ve mahkeme Amerikan Havacılık Dairesi’ni haksız bulmuştu.

Ancak mahkeme kararının bağlayıcılığı yok.

Yine de Havacılık Dairesi, insansız hava araçlarıyla ilgili kurallarını gözden geçirip 2015 sonunda yeni düzenleme yapacaklarını söylüyor.

(BBC Türkçe)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.