Rusya Devlet Duması Mülkiyet Komitesi Başkanı Nikolai Nikolayev,  hava yolu şirketinin  Moskova-Antalya uçuşunda acil çıkış kapısı açılması nedeniyle bir yolcuya dava açmasına tepki gösterdi.

“Delilik. Bu durumda havayolunun karşı yolcuların değil, havayolunun yolcuyu dava etmesi çılgınlık. İnsanlar kliması bozuk bir demir kutuya kilitlendi. Kapalı alan. Kalabalık uçak. Işıklar kapalı. Sıcak! Video, acil durum kapağı açıldıktan sonra bile yolcuların durumunu gösteriyor. Hasta bir kalbi veya ciğerleri olan insanların bu durumda nasıl hissedebileceğini hayal edebiliyorum ” ifadelerini kullanan Nikolayev, “İnsanların can ve sağlıklarının tehlikede olduğundan bahsediyoruz. Aynı zamanda klimanın bozulduğunu bilerek kapalı uçakta tutulmaya devam ettiler. Yani kasten. Bu doğrudan bir alay konusu ama belki ülkemizde bu davayı alacak bir avukat vardır? Başarılı olursa, herkes için emsal teşkil etmesi çok faydalı olacaktır.” dedi.

Nikolayev sözlerini şöyle sürdürdü;

“Havacılık kurallarının oluşturulması o kadar uzun süre uğraştık,  güvenlik konuları için savaştık ama bizler (bu arada, hatırı sayılır) paramız için bazı havayollarının gözünde nasıl insan dışı işlemlere tabi tutulduğumuz fark etmedik.”

 

Ne olmuştu
Rossiya Havayolları’nın Moskova-Antalya uçağı, yolcuları alıp kalkış için beklerken, açıklanmayan bir nedenle iki saatten fazla bekletildi. Bu sırada uçağın klima sistemi çalıştırılmayınca yolcular kan ter içinde kaldı. Bazı yolcuların solunum güçlüğü çekip bayıldığı belirtildi. Çok sayıda çocuğunu ağlamaya başlamasıyla uçağın içinde kargaşa yaşandı.
Hosteslere yapılan uyarılara rağmen klima çalışmayınca, yolculardan biri “hava almak için” acil çıkış kapısını açtı.
Kapı açılır açılmaz tahliye için kullanılan hava yastıklı acil durum merdiveni şişti.
Bunun üzerine uçuş iptal edildi. Şirket yolcuları bir başka uçağa nakletti ve saatler süren rötarın ardından uçak kalktı.
Kapıyı açan yolcuyu belirlemek için yoğun çaba harcandı. Olaya tanık olan yolcular, “Çocukların canını kurtarmak içim kapıyı insani kaygılarla açtığı için” yolcunun adını vermekten kaçındı.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.