Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC’nin güzelliklerinin çok olduğunu belirterek, “Tabii Türkiye’nin güzellikleri ile kıyaslamak kolay değil, Türkiye kültürüyle, doğasıyla, mutfağıyla çok çok zengin. Ama daha küçük ölçekte bizim de güzelliklerimiz çok var diye düşünüyorum. Türk insanının buraya gelmesinin (ekonomik faydasının dışında) başka bir anlamı daha var. Buraya bir defa olsun gelmeli bütün Türkiye insanı. Bu, hedef olarak konulmalı.” dedi.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) tarafından Türkiye ile KKTC arasındaki turizm faaliyetleri ve turist sayısını artırma, yeni destinasyonların açılmasını sağlama, seyahat acentelerine yeni fırsatlar sunma ve iş birliği protokolü imzalama amacıyla KKTC’ye bir gezi düzenlendi.

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, TÜRSAB yönetim kurulu üyeleri, Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) ve Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) yetkilileri, Lefkoşa’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda  KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı tarafından kabul edildi.

“KKTC’YE YENİ SEFERLER BAŞLAYACAK”
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, bir gazetecinin “Hava yolu şirketlerinden yeterli desteği buluyor musunuz?” şeklindeki sorusu üzerine, bu şirketlerin daha yapacakları şeyler olduğunu söyledi.

Zaman zaman fiyatların yüksek olduğundan ve seferlerin eksikliğinden yakınıldığını anımsatan Akıncı, yakında Türkiye’nin farklı şehirlerinden KKTC’ye seferlerin başlayacağını ve ek seferlerin düzenleneceğini bildirdi.
Akıncı, KKTC’ye ulaşımın hava yolu ile olduğunu anımsatarak, bu konudaki sorunların aşılacağını, yeni terminallerinin bitmek üzere olduğunu, daha fazla uçağı barındırabileceklerini söyledi.
Ülkenin yeterli yatak kapasitesi olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine Akıncı, şunları kaydetti:
“Benim bildiğim kadarıyla 1975’te, yani harekattan hemen 1-2 yıl içerisinde bin-bin 200 yatak kapasitesinden şimdi 25 bin yatak kapasitesine ulaşmış durumdayız. Yataklarımızın kalitesi de, 5 yıldızlı otellerimizin sayısı da arttı. Devam eden yatırımlar da var. Yani yatak kapasitesinde bir sıkıntı yok. Ben size samimiyet ile şunu söyleyeyim; bizim ülkemizde doğal güzellikler, tarihi güzellikler, güzelim Akdeniz mutfağı, insanlarımızın sevecenliği… Bizim halletmemiz gereken bir sorunumuz var ama… Çevreye karşı daha duyarlı olmalıyız.”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.