Atakan, “Yeni bir havayolu oluşumu için çeşitli çalışmalar sürdüğünü ama kısa sürede kurulmasında çok iyimser olmadığını” açıkladı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, “Yeni terminalin hizmete girme sürecinin geciktirilmesine tahammülümüz yok” dedi.

Kıbrıs Postası‘ndan Levent Kutay’a konuşan Atakan, şunları söyledi;

 YENİ HAVAYOLU ÇALIŞMALARI VAR

“Yeni bir havayolu oluşumu için çeşitli çalışmalar var. Ancak bu çalışmaların hayat bulması kısa bir süre içinde olur mu derseniz bu konuda çok iyimser değilim. Sivil havacılık başlı başına zor, süreklilik ve sağlam bir sermaye akışı hem de sürekli sermaye akışı isteyen bir sektör. Bu olgulara dünyadaki ve ülkemizdeki genel ekonomik koşulları ve zorlukları eklediğimizde dahası ülkemizin tanınmamış olması çerçevesindeki özel koşulları da eklediğimizde bu yönde bir teşekkülün hayata geçmesi, yaşaması ve sürekli hizmet eder hale gelmesi daha da zorlaşıyor. Yeni yıl içinde şu an sürdürülen çalışmalar hangi boyutlara evrilir hep birlikte göreceğiz.”

“ERCAN’DA TAHAMMÜLÜMÜZ YOK”

Yeni Ercan’ın gecikmesi hakkında ise Atakan “Ercan Havalimanı yeni terminalinin yapım süresinin gecikmesi ülkeye ulaşım konusundaki kronikleşen sorunların giderilebilmesi alternatiflerinin önündeki en büyük engel olmaya devam ediyor. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı olarak Ercan Havalimanı özelleştirme sürecinin teknik tarafındayız. Şu an itibariyle yüklenici tarafından bize bildirilmiş bir tarih var. Çalışmaların seyri bu tarihin aşılacağını gösteriyor. Bu hafta bakanlar kuruluna bu konudaki tespitlerimizi ve raporlarımızı sunacağız. Yeni terminalin hizmete girme sürecinin geciktirilmesine tahammülümüz yok….

Ercan Havalimanı mevcut pistinde şu an için bir sorun ve veya bir güvenlik sıkıntısı yok. Yoğun kullanıma bağlı olarak bir yıpranma var, oluşan sorunlar giderildi. Yeni pistin tamamlanıp devreye alınması ile birlikte mevcut pist kapsamlı bir bakımdan ve yeniden yapım sürecinden geçirilecek.”

 

 

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.