KKTC’ye Uluslararası Normlarda Bir Havalimanı İnşa Ediliyor

0

KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Ercan Havalimanı yeni terminal binası inşaatında incelemelerde bulundu, yetkililerden bilgi aldı.

Bakan Dürüst’e incelemelerinde T&T şirketi Genel Müdürü Sehat Özçelik, Genel Müdür yardımcısı Şevki Turanlı ile Taşeron firma Korman Construction Direktörü Günay Çerkez ile bakanlık yetkilileri eşlik etti.

Bakan Dürüst, incelemenin ardından inşaatın başladığı 10 aylık sürede yapılan çalışmaların geldiği aşama hqakkında bilgi verdi.

“Burada işler iyi gidiyor” diyten Bakan Dürüst “burada uluslararası normları bünyesinde barındıran bir havalimanı inşa ediliyor, bu proje KKTC ekonomisinin, sosyal yapısınin, yaşantısının, dışa açılımının, eğitiminin, turizminin ve siyasetinin en temeli en gerekli unsuru ve merkezi olacak” dedi.

17 -18 bin metre kare olan terminal binasının 170 – 180 bin metrekareler çıkacağını kaydeden Bakan Dürüst, havalimanında 8 olan uçak kapasitesinin, yapılan 15 bin metrekarelik ilave bir apron ile 11’e çıktığını ifade ederek, projenin bitmesi ile yeni havalimanın 30 uçağı barındırabileceğini kaydetti.

Havalimanı projesine 8 körük daha ilave edldiğini debelirten Bakan Dürüst, yapılacak 3 bin metrelik pistin 600 metrekarelik bölümünün kaliteli beton öncesine kadar tamamlandığını, eski İstanbul Hava Yollaraına ait hangarın yıkılması ile de inşaatta engel teşkil edecek bir sorunun kalmadığını vurguladı.

Dürüst, yeni terminal binasında şu ana kadar 57 bin metreküp beton ile 10 bin ton demir kullanıldığını da belirterek, kaba inşaatın yüzde 70 oranında tamamlandığını belirtti.

Dürüst, projeye göre özel tasarlanmış ağaç formlu çelik taşıyıcıların imalatlarında son aşamaya gelindiğini, toplamda 36 adet olacak taşıyıcılardan ilkinin montaj çalışmalarına başlandığını da kayetti.

Bakan Dürüst çok katlı otopark binasının da yüzde 80 seviyelerinde gerçekleşme sağlandığını, arazinin tellenmesi, çevre yolları, çöp toplama tesisleri ile arıtma tesislerinin yapım çalışmalarının sürdüğünü de kaydetti.

Bakan Dürüst yeni terminal binası inşaatındaki çalışmaların 18 kişlilik bir heyet tarafından denetlendiğini de belirterek, görülen eksikliklierin tespit edilerek, belirtilen hedefe doğru gidilmesinin sağlandığını kaydetti.

2018 yılının sonuna doğru yeni teminal binasını hava ulaşımına açma hedefinde olduklarını da belirten Bakan Dürüst, “böylece ülke turizminin, ekonomisinin , sosyal yaşantısının önünde ciddi anlamda açılımlar olacak, siyaseten bir takım aşamalar katedeceğiz” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.