Türkiye’ninde üreticileri arasında yer aldığı A400M Atlas stratejik askeri nakliye uçağını ne kadar tanıyorsunuz?

Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere, İspanya ve Türkiye ortaklığı ile üretilen A400M dört turboprop motorlu askeri nakliye uçağı olarak bilinmekte. Airbus’ın askeri kolu Airbus Defece and Space tarafından tasarlanan A400M taktik ve stratejik özellikleri ile hava kuvvetlerinin kapasite ve menzil olarak limitlerini geliştirmesini sağlayan bir oyun değiştirici konumunda.

C-130J, C130J-30, A400M ve C-17 Nakliye Uçakları

A400M C-17 ağır nakliye uçağı ile C-130 nakliye uçaklarının arasında konumlanan özellikleri ile C-130’dan daha fazla yük taşıyabilirken aynı zamanda toprak pistleri de kullanabilmekte. A400M bu özelliklerinin yanı sıra havada yakıt ikmali ve tıbbi kurtarma özelliklerine de sahip. 170’i üretici ülkelerden olmak üzere 174 sipariş alan A400M askeri nakliye uçağının Avrupa dışından ilk siparişi dört uçak ile Malezya Hava Kuvvetleri’nden gerçekleşmişti.

İlk uçuşunu 2008 yılında yapması planlanan uçak geliştirme ve tedarik sürecinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle ilk uçuşunu 11 Aralık 2009’da yapabilmişti. Mart 2013’da EASA sertifikasyonunu tamamlayan uçağın ilk teslimatı Ağustos 2013’de Fransız Hava Kuvvetleri’ne yapılmıştı.

İlk uçağını Nisan 2014’de teslim alan Türk Hava Kuvvetleri 7 Nisan 2017’de filosunun dördüncü uçağını teslim aldı. Türk Hava Kuvvetlerii’nin A400M stratejik nakliye uçağı projesi kapsamında toplam 10 uçaklık kesin siparişi bulunuyor.

Türkiye A400M’in Hangi Parçalarını Üretiyor?

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) üretilecek olan tüm A400M uçakları için, Ön Orta Gövde, Arka Gövde Üst Bölümü, Paraşütçü Kapıları, Acil Çıkış Kapısı,  Arka Üst Kaçış Kapağı, Kuyruk Konisi, Kanatçık (Aileron) ve Sürat Frenleri’nin (Spoiler) komponentlerinin tasarım ve üretimini gerçekleştirecek.

Yapısal komponentlere ilaveten TUSAŞ A400M Uçağının tüm iç ve dış aydınlatma sistemleri (kokpit hariç) ile atık/temiz su sistemlerinin birinci derece tasarım ve tedarik sorumluluğu da üstlenmiş durumda.

TUSAŞ tarafından tasarlanan ve üretilen ilk ürün sevkiyatı Temmuz 2006 içinde yapılmış, geliştirme fazı faaliyetleri büyük ölçüde tamamlanmış durumda. Seri üretim fazı kapsamında üretilen komponentlerin sevk edilmesi ise devam etmekte.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.