Türk Hava Yollarının İstanbul-Klimanjaro seferini yapan B737-900 tipi uçağı 151 yolcusu ile saat 19.30’da Atatürk Havalimanı’ndan havalandı.THY uçağı havalandıktan bir süre sonra, panik atak olduğu öğrenilen Sloven vatandaşı Anton Cestnik uçakta koltukları yumruklamaya başladı. Daha sonra olayı devam ettire Cestnik(54), yolculara saldırarak,bir koltuğun ekranını kırdı.

Olayı gören kabin ekipleri durumu uçağın pilotuna bildirdi. THY uçağı Kahire üzerinde iken, pilot Atatürk Havalimanı’na dönme kararı aldı. Bu arada kabin ekipleri Cestnik’e sorunlu yolcu prosedürü uygulayarak plastik kelepçe taktı. Kelepçe takılan Cestnik,uçağın arka koltuğuna alındı. THY uçağı saat 00.01’de Atatürk Havalimanı’na iniş yaptı. Daha sonra uçağa gelen polis ekipleri sorun çıkartan Anton Cestnik ve eşi Knavdiya Cesnit uçaktan indirerek karakola götürdü. Olayın ardından THY uçağı 149 yolcusuyla Kilimanjaro seferini yapmak üzere 03.31’de Atatürk Havalimanı’ndan havalandı.Atatürk Havalimanı Emniyet Müdürlüğünde ifadesi alınan Anton Cestnik, havacılık kuralları gereği geldiği şehir olan Münih’e gönderildi.THY uçağında olay çıkararak Kahire üzerinden geri dönmesine neden olan Anton Cestnik, hakkında zararların tazmini için suç duyurusunda bulundu.

THY’den de konu ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“ Kontrolsüz davranan Anton Cestnik isminde bir yolcu sebebi ile uçağın kaptan pilotu Antalya’ya divert kararı almış daha sonra uçak ağırlığından ( iniş için uygun şartların oluşmaması) dolayı divert yönü Atatürk havalimanı olarak planlanmıştır. Eşi Klavdija Cestnik ile seyahat eden yolcunun önündeki yolcuları hedef alarak koltuğu ayaklarıyla tekmelediği, uçağın kumandasını ve koltuğun yan kısımlarını kırmıştır. Yolcu kabın ekibi tarafından sakinleştirilmeye çalışılmış fakat yolcu kabin ekibini ve yolcuları darp etmeye devam etmiştir. Yanındaki eşi ile de tartışan yolcuya kelepçe prosedürü uygulanmış ancak bilek kelepçesini de kırmıştır. Yolcu hiçbir şekilde kontrol altına alınamayınca diğer yolcular bu şekilde sefere devam etmek istemediklerini belirtmişlerdir. Seferimiz, İstanbul’a indikten sonra ucak emniyet (Turk Hava Yollları Gorevlılerı) yetkililerince karşılanmış olup kural dışı yolcu polis tarafından emniyete götürülmüştür. Rezarvasyon olarak Münih üzerinden İstanbul istasyona buradan da Mombasa (Kenya) seyahatleri bulunan iki yolcu için divert sonrası  INAD ( kabul edilemez) yolcu prosedürü uygulanmış ve iki yolcu bu sabah TK 1629 sefer numaralı uçak ile Münih’e gönderilmiştir.”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.