Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkKöpekler Corona Virüsünü Tespit Edebilir mi?

Köpekler Corona Virüsünü Tespit Edebilir mi?

Corona salgını sonbaharla birlikte tehlikeli bir dönemece girdi. Tüm dünyada vaka sayıları hızla yükselirken uzmanlar virüsü en kolay ve en hızlı şekilde teşhis etme yolları arıyor. Araştırmalar ve ilk denemeler, koku eğitimli köpeklerin virüs taşıyan kişileri tespit etmede PCR yani burundan örnek alınarak yapılan testler kadar başarılı olduğunu gösterdi. Eğitimli köpeklerin, havaalanlarında, tren istasyonlarında ve okullarda devreye sokularak salgınla mücadeleye destek vermeleri planlanıyor.

Kossi, E.T. ve Miina, Finlandiya’nın Corona virüsüne karşı en yeni silahları.

Özel eğitimli bu köpekler Helsinki’nin Vantaa havaalanında, hassas koku duyularını kullanarak Corona virüsü taşıyan yolcuları tespit etmeye çalışıyor.

İlk sonuçlar umut vadediyor. Köpeklerin virüsü tespit oranı, burundan örnek alınarak yapılan PCR testlerinin tespit oranına çok yakın.

Vantaa Belediye Başkan Yardımcısı Timo Aronkyto, “Havaalanında 16-17 bin kadar PCR testi yaptık ve bunların yüzde 1’den azı pozitif çıktı. Köpeklerle yapılan testlerde de pozitif çıkma oranı yüzde 1’den az oldu. Bence iki yöntem arasında istatistiksel bir fark yok” diyor.

Araştırmacılar, aslında köpeklerin sürüntü testlerinden daha başarılı olduğunu, çünkü testlerin kaçırdığı pozitif vakaları yakaladıklarını söylüyor.

Köpekler başka hastalıkları tespit etmek için de kullanılıyor. Profesör James Logan, Corona virüsü salgını başladığında, sıtmayı tespit etmek için köpek kullanan bir proje üzerinde çalışıyormuş.

Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’ndan James Logan, “Köpeklerin burnu şaşırtıcı boyutta iyi koku alıyor. Trilyon parça içinde aranan parçacıkları tespit edebiliyor. Bu, olimpik bir yüzme havuzuna bir çay kaşığı şeker atmak ve o şekerin tespit edilmesiyle aynı şey” diye konuşuyor.

Logan, köpeklerin Corona virüsünü tespit edip edemeyeceklerini araştırmaya başlamış.

James Logan, “Virüsün kendisini değil, virüsün vücudumuzda yol açtığı koku değişikliğini tespit ediyorlar” diyor.

Köpeklerin Corona virüsünün tespitinde kullanılıp kullanılamayacağı aralarında Amerika, Finlandiya, İngiltere ve Lübnan’ın da bulunduğu çok sayıda ülkede test ediliyor. Birçok ülkede son aşama denemelerin yakında sonuçlanması bekleniyor. Eğer sonuçlar başarılı olursa, köpekler dünyanın dört bir yanında salgınla mücadelede kullanılabilir.

Logan, “Bu köpekler, çok sayıda kişiyi çok hızlı bir şekilde test etmeniz gereken yerlerde kullanılabilir. Örneğin havaalanlarında ya da diğer gümrük kapılarında, belki tren istasyonlarında, hatta ofislerde, hastane veya okullarda köpekler devreye sokulabilir” diye konuşuyor.

İnsanın en iyi dostu sayılan köpekler çok yakında insanlığın karşı karşıya kaldığı en büyük zorluklardan biriyle mücadeleye destek verecek gibi görünüyor.

 

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Tacikistan, Türk vatandaşlarına vize uygulamaya başladı

Tacikistan, Türkiye'nin nisan ayı başında aldığı e-vize kararına karşı Türk vatandaşlarına uyguladığı vizesiz rejime...

Atlanta dünyanın en yoğun havalimanı olurken, İGA İstanbul Airport ilk 10’a girdi

Hartsfield-Jackson Atlanta (ATL), 2023 yılında havacılık merkezinden geçen 104.653.451 yolcuyla dünyanın en yoğun havalimanı...

Pegasus’un Mart – 2024 trafik verileri ve karbon emisyonu istatistikleri açıklandı

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. (PGSUS) tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirimde, Mart –...

Airbus, havayollarına teslim ettiği 142 uçakla ilk çeyrekte Boeing’i geride bıraktı

Airbus, dünya çapındaki havayollarına teslim ettiği 142 uçakla ilk çeyrek teslimatlarında Boeing'i geride bıraktı.Airbus'ın yayınladığı son...

Ural Havayolları, mahsur kalan Airbus A320’yi tekrar hizmete döndürme planlarının olmadığını açıkladı

Ural Havayolları, güney Sibirya'daki Novosibirsk'in hemen dışında bir Rus buğday tarlasında mahsur kalan Airbus...

Musa Alioğlu: “Gök vatan” İsrail uçaklarına kapatılsın

Her şey, 7 Ekim 2023 tarihinde Gazze sınırından İsrail'e giren Hamas'a bağlı İzzettin El...

İnsan dışkısından uçak yakıtı üretmek için anlaşma sağlandı

İngiltere merkezli biyoyakıt şirketi Firefly, insan dışkısını uçak yakıtına dönüştürmeye hazırlanıyor.Firefly, kanalizasyon atıklarının sürdürülebilir havacılık...

British Airways yeni nesil gerçek zamanlı hava tahmini uygulamalarına geçiyor

British Airways (BA), operasyonlarını geliştirmek için iki yeni nesil gerçek zamanlı hava durumu uygulamasını kullanıma...