Almanya günlük vaka sayısının 55 bini aştığı tüm Türkiye’yi yeniden riskli ülkeler arasına aldı. Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, kararın son 7 günde vaka sayısının 100 bin kişide 200’ün üzerine çıkması üzerine alındığı kaydedildi.

Kararla İzmir, Aydın, Muğla ve Antalya da riskli bölgeler kapsamına dahil edildi. Fransa, Hollanda, Polonya, Çek Cumhuriyeti gibi Avrupa ülkeleri de ‘riskli ülkeler’ listesinde. Türkiye’ye yönelik uygulama 11 Nisan Pazar günü itibariyle başlatılacak.

Dışişleri Bakanlığı aynı zamanda zorunlu olmayan seyahatlerden kaçınılması uyarısında da bulundu. Ancak hava, kara ve deniz yollarıyla seyahatin mümkün olduğuna da dikkat çekildi. Listede yer alan riskli ülkelerde olduğu gibi Türkiye‘ye gidenlerin ülkeye girerken en fazla 72 saat kala PCR testi yaptırmaları, Almanya’ya döndüklerinde ise 10 gün ev karantinasında kalmaları zorunlu hale geldi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’de yürürlükte olan sokağa çıkma yasaklarına ve kapalı alanlarda maske takma mecburiyetine de dikkat çekildi.

Seyahat uyarısının Almanlar’ın Türkiye’de tatil yapma eğilimlerine olumsuz etki etmesi bekleniyor. Türkiye’den dönüşte 10 gün evde karantina altında kalmanın Alman turistler kadar Almanya’da yaşayan Türkler için de caydırıcı olabileceği tahmin ediliyor. Bu yaz için Türkiye’ye artan bir ilgi gözlemlediklerini açıklayan Alman turizm sektörünün temsilcileri, geçtiğimiz haftalarda, Türkiye’nin de bulunduğu ülkelere yönelik seyahat uyarılarının milyarlarca Euro’luk kayba yolaçtığını belirterek, hijyen ve güvenlik konusunda çok başarılı olarak tanımladıkları Türkiye’ye seyahatin serbest bırakılmasını talep etmişlerdi.

Almanya’daki tur operatörleri ve seyahat şirketlerinin çatı örgütü Alman Seyahat Acenteleri Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig, Türkiye‘yi “en gözde turizm ülkelerinden biri” olarak tanımlamıştı. Almanya’daki en büyük turizm şirketlerinden TUI Paskalya tatili nedeniyle Antalya turlarını yeniden başlatmıştı.

CDC’den Türkiye’ye Seyahat Uyarısı

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Türkiye’ye seyahat etmek isteyenlere yönelik uyarı yayınladı. CDC’nin internet sitesinde yapılan açıklamada, Türkiye’ye seyahatten kaçınılması istendi.

CDC’nin internet sitesinde Türkiye’ye seyahate ilişkin 2 Nisan tarihinde yayınlanan yazılı uyarı dördüncü yani “çok yüksek” seviyesinde.

Uyarıda “Türkiye’ye seyahatten kaçınılması gerektiği, Türkiye’deki mevcut durum sebebiyle tam aşılanmış kişilerin bile virüsün yeni varyantlarına yakalanma ya da bu varyantları yayma riskini taşıyabilecekleri” belirtildi.

“Türkiye’ye seyahat etmeniz gerekiyorsa, öncesinde tam olarak aşılanın. Seyahat edecek olanlar maske takmalı, başkalarından 6 feet (1,8 metre) mesafede durmalı, kalabalıklardan uzak durmalı ve ellerini yıkamalılar” denildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.