Türk Hava Kurumu (THK) Kuşadası Şubesi’ne üye kadınlar, Dünya Havacı Kadınlar Haftası (WOAW) organizasyonu kapsamında havacılığı tanıtmak ve sevdirmek için ilçede etkinlikler düzenledi.

Etkinliklerle ilgili bilgiler veren THK Kuşadası Şube Başkan Yardımcısı Arzu Özgen Atasoy, anaokulu öğrencilerine havacılığı küçük yaştan itibaren sevdirmek için THK boyama kitapları dağıttıklarını, daha sonra kağıttan yaptıkları pembe uçakları, balonları hep birlikte gökyüzüne bıraktıklarını söyledi. Atasoy ayrıca Güvercinada Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ziyaret edildiğini, öğrencilere havacılığı sevdirmek için bilgi verildiğini aktardı. THK Model Uçak Rehber Öğretmeni Özge Türkoğlu tarafından MTAL Havacılık Kulübü kız öğrencilerine ‘ATA model uçağı’ başlangıç kursu verildiğini belirten Atasoy, son olarak öğrenciler ile birlikte İzmir’in Selçuk İlçesinde bulunan THK Selçuk Efes Havaalanı işletmesinin ziyaret edildiğini dile getirdi.

HER YIL FARKLI BİR TEMA İLE KUTLANIYOR

Atasoy, “Bilindiği gibi, Baronesse Raymonde de LaROCH’un dünyanın ilk kadın pilotu olarak lisanslandırıldığı 8 Mart 1910 tarihinin yüzüncü yıl dönümünün kutlandığı 2010 yılından sonra, merkezi Kanada’da bulunan ‘Dünya Havacı Kadınlar Enstitüsü Institute for Woman of Aviation Worldwide (iWOAW)’ koordinesinde 8 Mart’ı kapsayan hafta içinde, havacılığa kadın katkısı tarihinin anılması, genç kızlar ve kadınlar arasında havacılıktaki fırsatlar hakkında farkındalığın artırılması, tüm endüstriyi kapsayan işbirlikleri ile havacı genç kızlar ve kadınlar tarafından geleceğin şekillendirilmesi için çalışıyoruz” diye konuştu. Atasoy, Dünya Havacı Kadınlar Haftası’nı, her yıl farklı ve anlamlı bir tema ile kutladıklarını sözlerine ekledi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.