Lufthansa Grubu, küresel sürdürülebilir havacılık yakıtı SAF tedariki için Shell ile bir niyet mektubu imzaladı. 2024’ten itibaren taraflar, toplam 1,8 milyon tona kadar SAF teslimatı için yedi yıllık bir sözleşme üzerinde anlaşmak istiyorlar.

Karşılık gelen bir anlaşma, her iki şirketin de bugüne kadarki en büyük SAF taahhüdü olacaktır. İşbirliği, madeni yağ ve doğal gaz grubunun 2030 yılına kadar dünya çapında sattığı havacılık yakıtının en az yüzde onu SAF olarak sunma hedefini destekleyecek.

Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı SAF, petrol veya doğal gaz gibi fosil enerji kaynakları kullanılmadan üretilen ve geleneksel kerosene göre CO2 tasarrufu sağlayan havacılık yakıtları. Farklı üretim süreçleri varr ve enerji taşıyıcıları olarak farklı başlangıç ​​malzemeleri mevcut.

Geleneksel gazyağı ile karşılaştırıldığında yüzde 80 CO2 tasarrufu sağlayan mevcut SAF nesli, temel olarak biyojenik kalıntılardan, örneğin kullanılmış yemeklik yağlardan yapılır. Gelecekte SAF, neredeyse CO2 nötr havacılığı mümkün kılacaktır.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.