Macaristan, Amerika Birleşik Devletleri’nden yaklaşık 1 milyar dolar değerinde füze satın alınmasına yönelik ön anlaşma, ABD’nin Macaristan Büyükelçisi David Kornstein ve Macaristan Savunma Bakanı Tibor Bank tarafından imzalandı.

ABD büyükelçiliği anlaşmayı “Macaristan’ın ABD tarihindeki en büyük savunma satın alımı” olarak nitelendirdi. Büyükelçilikten yapılan açıklamada, “Macaristan, Amerikan Raytheon Technologies şirketi tarafından üretilen Geliştirilmiş Orta Menzilli Havadan Havaya Füzesi  AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile) satın almak için Dış Askeri Satış Programı (FMS) kapsamında ABD ile işbirliği yapmayı taahhüt etti.” dedi.

Raytheon Technologies tarafından üretilen AMRAAM, orta menzilli bir radar savaş başlığına sahip, her türlü hava koşuluna uygun güdümlü havadan havaya füze. Bu sınıftaki füzeler, hedefin görüş alanı dışındaki hava hedeflerini vurmak için tasarlandı.İlk kez 1991’de ABD Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmaya başladı. Amerika Birleşik Devletleri’ne ek olarak, Birleşik Krallık Hava Kuvvetleri, Almanya ve diğer bazı NATO üye ülkeleri envanterinde olan F-15C, F-15E, F-16, F / A-18C / D, F / A-18E / F, F-22, Typhoon, JAS-39 Gripen, Tornado ve Harrier savaş uçaklarında kullanılıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.