Macaristan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Laszlo Palkovics’in Ankara ziyareti, iki ülke arasında silah sanayinde kapsamlı bir iş birliğine gidileceğinin işaretlerini verdi.

Palkovics geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Ankara’daki görüşmeleri sonrasında Anadolu Ajansı’na verdiği demeçte Macaristan ve Türkiye arasında savunma alanında devam eden bir iş birliği olduğunu kaydetmişti.

Macaristan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Palkovics, Ankara’daki görüşmelerde Türkiye’nin başarılı bir şekilde ürettiği İHA ve SİHA türü araçların Macaristan’da üretilmesinin de gündeme geldiğini, bu konuda da görüşmeler yapıldığını vurguladı.

Bakan Palkovics’e göre Türk-Macar savunma sanayindeki iş birliği, zırhlı arazi araçlarından İHA, SİHA gibi araçlara, hatta bu araçlarda kullanılan roket ve diğer silahlardan, doğrudan zırh üretimine kadar pek çok alanı da kapsayabilir.

Macaristan 2019 yılından bu yana ordusunun modernizasyonuna bütçeden önemli paylar ayırıyor. 2019 yılında Almanya’ya 44 Leopard 2A4 siparişi verilmişti. Ayrıca adedi açıklanmamakla birlikte Almanya’ya Boxer ve Puma tipi tank paletli nakliyat aracı sipariş edildiği de gazetelere yansımıştı. Macaristan 2019 yılında Almanya’ya verdiği toplam 1,77 milyar euro tutarında silah siparişiyle o yıl Almanya savunma sanayi ihracatında ilk sıraya oturmuştu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.