Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Büyükşehir belediyesi olarak gerçekten ilimize değer katan sektörel ve ekonomik canlılık anlamında fuar, organizasyonlar ve tanıtım günleri düzenliyoruz” dedi.

Çakır, askeri alanlarla ilgili talepleri ile sivil havaalanı konusunda da bilgi verdi.

“HAVAALANININ ESKİ MALATYA’DAKİ ATIŞ ALANINA TAŞINMASI ARZUMUZ VAR”

İleriye dönük bir hedef olarak havaalanının ayrıştırılması gerektiğine dair taleplerinin olduğuna dikkat çeken Çakır, “Şuanda atış alanı olarak kullanılan Eski Malatya’daki alana taşınması arzumuz vardı ama oradaki pist uzunluğu düşük, biraz hazine arazileriyle takas yapılarak oranın genişletilmesi gerekiyor. Bunun üzerinde çalışılması gerekiyor. Bakanımız ve milletvekillerimizle bunun üzerinde bir çalışma ve takip yapıyoruz. MalatyaHaber.com’da yer alan habere göre söz verip bir beklenti oluşturmaktan ziyade ileriye yönelik olarak bu kentin daha sağlıklı yapılanması, havaalanının tamamen askeriyeden ayrılıp sivil bir havaalanı olması, çevre yolu yapıldıktan sonraki noktada da şehir için daha yoğun kullanılabileceği, şehrin gelişmesine daha ciddi katkı sağlayacağı kanaati oluştu. Bunun üzerinde bir çalışma var ama şuanda bununla ilgili bir kamuoyu beklentisi de oluşturmamak gerekiyor. Bunun bir altyapı ve çalışma olarak gerçekleşmesi gerekiyor. Bizde bunu dikkate alarak 100 bin ölçekli alanda ziraat okulu ve atış alanı olduğu noktayı sivil havaalanı olarak planlara işletildi. Bunlar orta ve uzun vadeli çalışmalar” şeklinde konuştu.

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ’NE DEVİREDİLMİŞTİ

Malatya’nın ilk havaalanı olarak hizmet veren ve 7’nci Ana Jet Üssü’nün yapılması sonrasında atış alanı olarak kullanılmaya başlanan arazi İnönü Üniversitesi’ne devir edilmiş durumda. İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ninde içinde bulunduğu ve bir dönem Tacan Kışlası olarak kullanılan günümüzde İnönü Üniversitesi Battalgazi Yerleşkesi olarak bilinen arazi içerisinde eski piste ait az miktarda iz bulunmakta.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.