Malaysia Airlines’ın ana şirketi Malaysia Aviation Group (MAG), geniş gövdeli filo yenileme programı için A330neo’yu seçti. İlk anlaşmalar 10’u Airbus’tan ve 10’u Dublin merkezli Avolon’dan kiralanacak 20 adet A330-900 uçağının satın alınması kapsıyor.

Kuala Lumpur’da gerçekleştirilen törende MAG CEO’su İzham İsmail ve Airbus CCO’su ve Uluslararası Başkanı Christian Scherer, Airbus uçakları için  Mutabakat Muhtırası (MOU) imzaladılar. Törende motor üreticisi Rolls-Royce ve Avolon ile anlaşmalar da imzalandı.

En yeni Rolls-Royce Trent 7000 motorlarıyla güçlendirilen A330neo, taşıyıcının altı uzun menzilli A350-900 filosuna katılacak ve kademeli olarak 21 A330ceo uçağının yerini alacak. Taşıyıcı, A330neo’yu Asya, Pasifik ve Orta Doğu’yu kapsayan ağında kullanacak. Malaysia Airlines, A330neo filosunu iki sınıfta 300 yolcu kapasiteli premium bir düzen ile yapılandıracak.

A330neo’nun satın alınmasının, mevcut A330ceo filolarından doğal bir geçiş anlamına geldiğini söyleyen MAG CEO Izham Ismail, “A330neo yalnızca filo modernizasyonu ve gelişmiş operasyonel verimlilik sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda yolcu güvenliğini ve konforunu özünde tutarken, koltuk başına düşen yakıt tüketimini azaltarak çevresel hedefleri de karşılayacaktır. Kendisini bölgede lider havacılık hizmetleri grubu olarak konumlandırmak için Uzun Vadeli İş Planı 2.0’ı uygulayan MAG için bu satın alma önemli bir kilometre taşı anlamına geliyor.” dedi.

Airbus ve MAG, geniş gövdeli filonun yenilenmesine ek olarak; sürdürülebilirlik, eğitim, bakım ve hava sahası yönetimi alanlarında daha geniş bir işbirliğini incelemek için bir Niyet Mektubu (LOI) da imzaladı.

Asya’nın en büyük havayollarından biri olan Malaysia Airlines’ın geniş gövdeli uçaklarda tercih edilen tedarikçisi olmaktan gurur ve onur duyduklarını söyleyen Airbus CCO’su  ve Uluslararası Başkanı Christian Scherer ise şunları söyledi: “Bu kararı, A330neo’nun premium operasyonlar için bu boyut kategorisinde en verimli seçenek olarak açık bir şekilde onaylanması olarak yorumluyoruz. Aynı zamanda uçuş konforu açısından da açık ara birinci ve olağanüstü bir kabin deneyimi tanımlamak için Malaysia Airlines ile çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

Popüler A330 geniş gövdeli uçakların yeni nesil versiyonu olan A330neo; en yeni nesil motorları, yeni bir kanadı ve bir dizi aerodinamik inovasyonu bünyesinde barındırıyor. Yakıt tüketiminde ve CO2 emisyonlarında %25 azalma sağlayan A330-900, 7.200nm / 13.300km durmadan uçma yeteneğine de sahip.

Yolculara yeni bir konfor, ambiyans ve tasarım düzeyi sağlayan ödüllü Airspace kabinine sahip olan A330neo; buna daha fazla kişisel alan, daha büyük baş üstü dolapları, yeni bir aydınlatma sistemi ve en yeni uçak içi eğlence sistemleri ile tam bağlantı sunma yeteneği de dahil ediyor. Tüm Airbus uçaklarında olduğu gibi, A330neo da uçuş sırasında temiz ve güvenli bir ortam sağlayan son teknoloji bir kabin hava sistemine sahip.

Temmuz 2022 sonu itibari ile A330neo, dünya çapında 20’den fazla müşteriden 270’ten fazla kesin sipariş aldı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.