Malaysia Airports, Berk Albayrak’ın 1 Eylül 2021’den geçerli olmak üzere Türkiye’deki iştiraki İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı (İSG) CEO’su olarak atandığını duyurdu.

Malaysia Airports Group CEO’su Dato’ Mohd Shukrie Mohd Salleh, Berk Albayrak’ı İSG CEO’su olarak atanmasından ötürü tebrik etti ve şunları söyledi: “Berk Albayrak’ın İSG’ye liderlik edeceğine ve özellikle trafik hareketliliği açısından toparlanma işaretleri görmemizle birlikte yükselen şehir havalimanı olarak konumumuzu ileriye taşıyacağına inanıyoruz. İSG, bir süre önce Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) tarafından Avrupa’nın en yüksek trafiğe sahip havalimanları arasında 4. sırada gösterildi. İSG, 2021’in ilk yarısında ümit verici ivme yakalayarak COVID-19 öncesi dönemin toplam yolcu trafiğine göre %53 oranında toparlanma kaydetmiş bulunuyor.” 

Albayrak, geçtiğimiz Nisan ayında vekaleten ISG CEO’su olarak atanmıştı. İSG’de 11 yıldır çalışan Albayrak, son atamasından önce operasyon direktörlüğü ve teknik hizmetler direktörlüğü gibi görevlerde bulundu. İnşaat mühendisliği eğitimi alan Albayrak’ın önceki iş deneyimleri arasında Limak ve GMR Ortak Girişiminde departman yöneticiliği, DHMİ Türkiye’de inşaat bölümü direktörlüğü ve Baki Şirketler Grubu’nda proje müdür yardımcılığı sayılabilir.  

Malaysia Airports hakkında:

Malaysia Airports grubu, yolcu sayısı açısından dünyanın en büyük havalimanı operatörleri arasında yer almaktadır. Grup, Malezya’da 39 ve İstanbul, Türkiye’de bir uluslararası havalimanının operasyonlarını yönetmektedir. Malezya’daki 39 havalimanı; beş uluslararası havalimanı, 16 yerel havaalanı ve 18 kısa pistli havalimanından (STOLports) oluşmaktadır. Grubun amiral gemisi niteliğindeki Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı (IATA kodu: KUL) bölgenin tercih edilen merkezidir.

Grup, havalimanı işletmeciliği ve yönetiminin yanı sıra Aeropolis girişimi kapsamında hava kargo ve lojistik, havacılık ve uzay, MICE ve eğlence olmak üzere üç temel alana odaklanarak havalimanı geliştirme yatırımlarını sürdürmektedir. Grubun amiral gemisi havalimanı KLIA, ilk global eWTP (elektronik dünya ticaret platformu) merkezinin varlığı sayesinde bölgenin e-ticaret dağıtım merkezi olacak şekilde konumlandırılmaktadır. Öte yandan, kısaca Subang olarak anılan Lapangan Terbang Sultan Abdul Aziz Shah (LTSAAS) Havalimanı Asya Pasifik bölgesinin  tercih edilen havacılık ve ticari havacılık merkezi olmak üzere geliştirilmektedir. Subang halen ticari havacılık bakım onarım ve operasyonları açısından Asya’nın 2. ve dünyanın 4. tercih edilen havalimanı konumundadır. LTSAAS Havalimanının Yenileme Planında Malezya’nın bölgedeki 1 numaralı havacılık ülkesi olma hedefini desteklemek amacıyla havacılık, ticari havacılık ve şehir havalimanı konularına odaklanılmaktadır.  

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.