Danimarka, Norveç, İsveç, İsviçre: gibi ülkeler koronadan korunma önlemlerini kaldırıyor. Hatta birçok alanda maske ihtiyacı kalmıyor. Ancak uçakta genellikle ağız ve burun koruması zorunludur. Ve bu muhtemelen bir süre daha böyle kalacak, en azından TAP-Air Portugal’ın CEO’su buna inanıyor. Geçen yıl Portekiz ulusal havayolunda görevi devralan Christine Ourmières-Widener, “Çok fazla ek önlem aldık. Sonsuza kadar kalacaklarına kesinlikle eminim.” diyor.

Diğer ülkelerdeki diğer görüşler

Skift portalı tarafından bildirilen Newark’taki çalışanlarla yaptığı toplantıda Ourmières-Widener, maske gereksinimine ek olarak uçağın daha sık temizlenmesi ve aşı sertifikalarının kontrolünün de sürdürülebileceğini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü; “Çok temkinliyiz; salgın yakında bitecek. Ancak iyileşme zaman alacak.”

Herkes  Ourmières-Widener gibi düşünmüyor. Örneğin SAS’ta, Ekim ayında iç hat uçuşlarında maske takmanın artık zorunlu olmayacağı açıklandı. ABD’de American Airlines ve Southwest’in yöneticileri geçtiğimiz günlerde hükümete maske zorunluluğunun kaldırılması yönündeki isteklerini iletti.