Hollanda savcılığı, Temmuz 2014’te Ukrayna’da düşen Malezya hava yollarına ait B777 tipi MH17 sefer sayılı yolcu uçağının, herhangi bir askeri bir uçak tarafından vurulmadığına inanıyor.

MH17 davasında yeni  bir gelişme daha

Hollandalı savcı Ward Ferdinandousse dün yapılan duruşmada, “Yolcu uçağının askeri uçaklar tarafından düşürülüp düşürülemeyeceği sorusu çeşitli açılardan incelendi. Pek çok kaynak böyle bir senaryonun imkansız olduğunu gösterdi. Rus ve Ukraynalı yetkililer arasında görüşmeler ve bir dizi bağımsız uzman tarafından yapılan adli tıp muayenesinin sonuçlarına göre, ses kayıt cihazlarının incelenmesi sonucunda  MH17’nin düşürülmesine askeri bir uçaktan atılan füzenin yol açamayacağına inanıyor.” dedi.

Ancak, bazı bağımsız gazetecilerin farklı görüşleri var. Üç gün önce, bağımsız gazetecilerin oluşturduğu  Finlandiya merkezli Bonanza Media platformu YouTube’da  MH17 faciasının yaşandığı 17 Temmuz 2014’te  Donbass (Doğu Ukrayna) bölgesinde askeri uçakların uçtuğunu söyleyen görgü tanıklarının anlatımlarına yer veren video yayınlamıştı.

17 Temmuz 2014 tarihinde Amsterdam – Kuala Lumpur seferini yapmakta olan Malezya Havayollarına ait MH 17 sefer sayılı Boeing B777-200ER tipi yolcu uçağı Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde Rusya sınırına yaklaşık 40 kilometre mesafede düşürülmüştü. Rus yapımı BUK füzesiyle düşürüldüğü açıklanan uçakta 15’i mürettebat, 196’sı Hollanda vatandaşı 298 kişi hayatını kaybetmişti.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.