Rusya Federal Uzay Ajansı’nın (Roscosmos) icra direktörü (COO) olan Vladimir Yevdokimov, 200 milyon rublelik (12 milyon TL) dolandırıcılık ve hırsızlık yapma suçundan tutuklandı.
Moksova’nın Basmanniy Mahkemesi, 200 milyon rublelik (12 milyon TL) dolandırıcılıkla suçlanan Rusya Federal Uzay Ajansı Roskosmos İcra Direktörü Vladimir Yevdokimov hakkında 2 ay tutuklama kararı verdi.

SUÇLAMALARI REDDETTİ

Soruşturma yürüten yetkililerin verdiği bilgiye göre, Rus askeri uçak üreticisi MiG’i en az 200 milyon ruble (12 milyon TL) dolandırdığı belirtilen Roskosmos’un kalite kontrolünden sorumlu İcra Direktörü Yevdokimov 10 yıla kadar hapis cezası alabilir. Yevdokimov suçlamaları reddediyor. Savcılık, yurtdışında gayrimenkulü bulunan Yevdokimov’un, davanın diğer sanıkları gibi Rusya’dan kaçma ihtimali olduğunu belirterek mahkemeden sanık için tutuklama kararı talep etmişti.

TEDAVİ TALEP ETTİ

Gönüllü olarak ifade verdiğini ve soruşturma yürüten makamlarla işbirliği yaptığını kaydeden sanık, pasaportu olmadığı için yurtdışına çıkamayacağını söylemişti. Yevdokimov, ayrıca bazı hastalıkları olduğunu ve tedaviye ihtiyaç duyduğunu da sözlerine eklemişti. Avukatlar, müvekkillerine ev hapsinin verilmesini veya 30 milyon ruble (1.7 milyon TL) kefaletle serbest bırakılmasını istemişti. Yevdokimov’un eşi, bu meblağda parayı vermeye hazır olduğunu söylemişti. (sputnik)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.