AK Parti Trabzon Milletvekili Avukat Salih Cora, TBMM Plan  Ve Bütçe Komisyonu’nda Ulaştırma Bakanlığı’nın 2017 bütçesinin görüşmeleri sırasında söz alarak Trabzon Havalimanı’nın kapasitesinin artık ihtiyacı karşılayamadığını söyledi.

AK Parti Trabzon Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Avukat Salih Cora, konuşmasında Trabzon’un sorunlarının çözülmesi noktasında dikkat çekerken, “Burada komisyonumuzun değerli üyeleri genelde memleketlerindeki sorunlardan bahsettiler. Özellikle Konya milletvekilimiz şöyle dedi; “Yüzölçümüne göre söz istiyorum.” Trabzon’da köylere , mahallelere yol yok, evlere yol var. Biz de yol ağına göre söz istiyoruz ve coğrafi anlamda harita üzerinde memleketimizi ütülediğimiz zaman aslında yüzölçümü olarak da Trabzon’un en büyük illerden biri olduğunun kabul edilmesi gerekiyor. “ şeklinde konuştu.

Trabzon’un AK Parti hükümetleri döneminde önemli yatırımlar kazandığını belirten Salih Cora bu yatırımların yanına yenilerin de eklenmesini belirterek şöyle konuştu:

“Trabzon’a ulaştırma alanında çok önemli hizmetler yapıldı. Geçtiğimiz haftalarda özellikle Kanuni Bulvarı’na tavan arttırımı yapılması ve o projenin tamamlanmasına yetecek derecede bir ödenek ayrılması şehrimizi ziyadesiyle memnun etmiştir. Şehrimizde özellikle geçmişte yapılan hizmetlerle beraber eski Ulaştırma Bakanımız, şimdi Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a hemşehrilik beratı verilmiştir. Aynı beratın yine size de verilebileceğini ümit ediyorum. Bu manada şehrimize önemli yatırımların yine hayata geçirilmesi gerekiyor.”

Trabzon Havalimanı’nın yoğunluktan dolayı artık kapasiteyi kaldırmadığını ifade eden Salih Cora bu konuda çözüm üretilmesine vurgu yaparak, “Trabzon ili Uluslar arası havaalanı, kara yolları ve deniz yolları bağlantılarıyla ülkemizin Orta Asya ve Kafkaslara açılan kapısı konumundadır. Gelişen koşullar ve bölgemizdeki gelişmeler ışığında Trabzon’un ulaşım altyapısı noktasında yeni ihtiyaçları da ortaya çıkmıştır. Uluslararası Trabzon Havalimanı’nın yoğunluğu her geçen gün artmaktadır. Trabzon Havalimanı’nda dış hatlara da seferler yapılabilmekte olup aslında hava hudut kapısı özelliği bulunmaktadır. Yine, yeşil kuruluş sertifikasına sahiptir, engelsiz havalimanı olarak hizmet vermektedir. Ancak, mevcut durumda havaalanı pisti yetersizdir. Ayrıca hazırlanan fizibilite çalışmaları ve eldeki veriler doğrultusunda havalimanı uçak park alanlarının yetersiz olduğu da tespit edilmiştir. Yaklaşık 2 milyon kapasiteyle yapılan iç hat yolcu terminali ek yatırımlarla birlikte 2 milyon 500 bin kişiye hizmet verecek şekilde planlanmıştır. Gelinen noktada yolcu sayısı kapasite üzerinde 3 milyon 500 bin kişiye ulaşmıştır. İç hat terminali bu kapasiteyi artık taşıyamaz duruma gelmiştir. Kar eden nadir havalimanlarından biridir. Bu nedenle, bugün ve gelecek ihtiyaçlar doğrultusunda öncelikle havaalanımıza ikinci pist, bunun mümkün olmaması durumunda teknik olarak ve coğrafi kaygılardan dolayı Mania Planı engellerinden dolayı yeni bir havalimanının yapılmasının da mümkün olacağını görmekteyiz. Aynı şekilde uçak park alanları ve iç hat yolcu salonu kapasitesinin arttırılması hususunda da taleplerle karşılaşmaktayız.” dedi.

(Medya Trabzon)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.