F-16’ların yerini alması planlanan ve TF-X olarak bilinen Milli Muharip Uçak projesi program yönetim ofisi ODTÜ Teknokent’te açıldı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nca yürütülen ve ileride F-16 yerine Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ana muharip unsuru olacak uçağın geliştirilmesinin hedeflendiği  Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi’ninde; çalışmaların yürütüleceği, ODTÜ Teknokent, TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. Mühendislik Binası’nda yer alan MMU Program Yönetim Ofisi’nin açılışı, Hava Kuvvetleri Komutanı Hv.Org. Abidin Ünal, ODTÜ Rektörü Prof.Dr. Ahmet Acar, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof.Dr. İsmail Demir ve TSKGV Genel Müdürü Orhan Akbaş’ın katılımları ile 17 Şubat 2016 tarihinde gerçekleşti.

Nisan 2015 tarihinde alınan SSİK kararı doğrultusunda,  Milli Muharip Uçak Geliştirilmesi Projesi Ön Tasarım aşaması için ana yüklenici olarak TUSAŞ tayin edilmişti. Bu çerçevede ”Yabancı İşbirliği Firmasının (YİF) Seçimi” başta olmak üzere ön tasarımı kapsayan birinci aşama faaliyetleri ile ilgili çalışmalar başlatılmıştı.

MMU Geliştirilmesi Projesinin Ön Tasarım Aşaması için sözleşme görüşmeleri devam ediyor.

large_mmupyo-acilis-toreni-3- large_mmupyo-acilis-toreni-2-

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.