Cuma, Haziran 14, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Milli Savunma Bakanı Akar: ABD’nin S-400 ve F-35’lerin uyumluluğu konusundaki kaygısını ele almaya hazırız

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Milli Savunma Bakanlığı’nın 2021 yılı bütçe görüşmelerine başlandı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’nin teknik anlamda S-400 ve F-35’lerin uyumluluğu konusundaki kaygısını ele almaya hazır olduklarını, ortak çalışma grubu teklifinin halen masada olduğunu söyledi.

Bakan Akar şunları kaydetti;

S-300 NASIL KULLANILIYORSA S-400 DE ÖYLE KULLANILACAK

Uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi, 83 Milyon halkımızın, 780 bin metrekarelik vatanımızın, semalarımızın egemenliği, bağımsızlığı ve güvenliği için bir tercih değil zorunluluk haline gelmiştir. 1990’lı yılların başından itibaren hava ve füze savunma sistemi tedarik çalışmalarımız devam etmiş; tedarik prensiplerimize cevap veren S-400 sisteminin tedarik sözleşmesi 11 Nisan 2017 tarihinde imzalanmıştır.

Bazı NATO üyelerinde mevcut olan S-300 sistemi, NATO ittifakı içinde nasıl kullanılıyorsa, S-400 sistemi de bizde aynı şekilde kullanılacaktır. Her savunma tedarik programı çerçevesinde deneme ve sistem kontrolleri yer almaktadır. Bu usuller tedarik programının bir parçasıdır ve tamamıyla teknik bir faaliyettir. Bu kapsamda tedarik ettiğimiz sistemin kontrol ve hazırlıklarına planlandığı şekilde devam ediyoruz.

F-35 KONUSUNDA TEKLİFİMİZ HALEN MASADADIR

Türkiye F-35 programının sadece bir müşterisi değil, aynı zamanda ortağıdır. F-35 teknolojisinin güvenliği, ABD için olduğu kadar Türkiye için de önemlidir. ABD hükümetinin F-35 programına ilişkin raporu gösterdi ki, Türkiye’nin programdan uzaklaştırılması, F-35 uçağının kritik parçaları üretim takvimi ve maliyetin düşürülmesine ilişkin riskler doğurdu. ABD’nin teknik anlamda S-400 ve F-35’lerin uyumluluğu konusundaki herhangi bir kaygısını ele almaya hazırız. Bu kapsamda ortak çalışma grubu teklifimiz halen masadadır.

 

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR